Halk Bankası temize çıkınca Süleyman Aslan göreve geri döndü

17 Aralık'taki operasyon kapsamında tutuklanan ve bir süre önce serbest bırakılan eski Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan, bankaya yönetim kurulu üyesi oldu.

suleyman aslan halk bankasi'na geri dondu

Kamu bankalarında ilk önce yönetim kurulu başkanı seçiliyor. Ardından yönetim kurulu üyeleri tarafından kendi aralarında bir genel müdür seçiliyor.

ASLAN BANKAYA YÖNETİM KURULU ÜYESİ OLDU
Taraf gazetesinden Hüseyin Özay'ın haberine göre; 17 Aralık'ta yapılan operasyonda tutuklanan ve bir süre önce serbest bırakılan eski Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan, yönetim kurulu üyesi olarak bankaya geri döndü.

YÖNETİM KURULU ÜYELİĞİNİ DEVAM ETTİRECEK
Dolayısıyla, yönetim kurulu üyeleri Taşkenlioğlu'nu genel müdür seçtiği için, Aslan'ın genel müdürlüğü gitmiş oldu. Ancak, Aslan aynı bankadaki yönetim kurulu üyeliğini devam ettirecek.

4 BUÇUK MİLYON DOLAR ASLAN'A İADE EDİLMEDİ

Banka kaynakları da, Aslan'ın diğer yönetim kurulu üyeleri gibi özlük haklarını almaya devam edeceğini ve Aslan'ın yönetim kurulu toplantılarına da katılacağını bildirdiler. Aslan, isterse yönetim kurulu üyesi olarak, makam arabası, lojman, makam odası gibi hizmetlerden de yararlanabilecek. Aslan, genel müdür olarak yaklaşık 30 bin lira maaş alıyordu. Yönetim kurulu üyesi olarak maaşı düşecek. Ancak, Aslan'ın tutuklanması ile birlikte bloke edilen iki aylık maaşı ise ödenecek. Diğer yandan, geçtiğimiz hafta 4.5 milyon doların Aslan'a iade edildiği öne sürülmüş ancak bu iddia yalanlanmıştı. Banka kaynakları, 4.5 milyon doların halen Aslan'a iade edilmediğini bildirdiler.

EVİNDEKİ AYAKKABI KUTUSUNDAN 4 BUÇUK MİLYON DOLAR BULUNMUŞTU
17 Aralık'ta başlayan yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda Türkiye Halk Bankası eski Genel Müdürü Süleyman Aslan'ın evinde, ayakkabı kutusu içinde 4.5 milyon dolar sakladığı ortaya çıkmıştı. Paranın kara para transferine aracılık edilmesi nedeniyle alınan rüşvetlerden oluştuğu iddia edilmişti.

SERBEST BIRAKILDI
Aslan ve hükümet üyeleri ise, söz konusu 4.5 milyon doların 'imam hatip' yaptırmak için hayırsever işadamlarından toplanan para olduğunu öne sürmüşlerdi. Ayakkabı kutusu içindeki 4.5 milyon doların kaynağına yönelik tartışmalar sürerken mahkeme, Aslan'ı geçtiğimiz hafta serbest bıraktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

64 − = 57