Stres testi ECB'nin itibar testi olacak

Almanya Başbakanı Angela Merkel, banka stres testleri ECB'nin itibarının testi olacağını söyledi.

Stres testi ECB'nin itibar testi olacak

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa'da bankacılık birliğinin oluşturulması için AB anlaşmaları üzerinde çalışmaya hazır olduklarını söyledi.
    
Sueddeutsche Zeitung tarafından Berlin'de düzenlenen toplantıda konuşan Merkel, bankacılık birliğinin Avrupa Merkez Barnkası'nın gelecek yılın sonuna doğru bölge bankalarını denetleme, gözetleme yükümlülüğü altına sokacağını, bu denetim, gözetimin şeffaf olmasının bankacılık sektörüne güveni sağlayacağını söyledi. Merkel "Merkez Bankacılık birliğinin Euro Bölgesi entegrasyonun sonu olmaz" dedi.

Euro Bölgesi'nde kriz ile mücadele tedbirleri meyvalarını verdiğini belirten Merkel, Euro Bölgesi'nin krize layıkıyla yanıt verdiğini söyledi.

"Avrupa'nın büyümeyi artırmasına ihtiyaç var" diyen Almanya Başkabanı, borçların azaltılmasının Almanya için bir öncelik olduğunu dile getirdi.

Değerlendirmelerinde Yunanistan'a da yer veren Merkel ülkenin hala yapması gereken çok şey  olduğunu ve birgün kendi ayakları üzerinde durabilmesini umduğunu söyledi.

"Almanya'nın rekabet gücünü yapay olarak zayıflatmak anlamsız" diyen Merkel, istihdam kaybına yol açacak asgari ücretten kaçınmılması gerektiğine değindi.

Merkel, "banka stres testleri ECB'nin itibarının testi olacak" yorumunu yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir