SPK'dan sürekli zarar ettiği halde suni yükseltilen o hisselere takip

SPK son dönemde seri fiyat hareketleri yaşan ve sürekli zarar eden halk açık şirketleri mercek altına aldı. Sürekli zarar açıklayan tüm şirketler artık SPK'nın radarında olacak.

Bir süredir sürekli gündemdeler.

Borsada ulaştıkları fiyatlarla sanayi devlerine piyasa fiyatı üzerinden kafa tutar hale geldiler. Özellikle halka açıklık oranları ve dolayısıyla fiili dolaşımdaki payları son derece düşük olan hisseler borsada yatırımcıların dikkatini üzerine çekti.

Sosyal medya hesapları üzerinden pazarlanan bu hisse senetleri kolaylıkla aşırı fiyatlanabiliyor. Mali tabloları, borsa performanslarının aksini söylese de bilançoda zarar açıklayan şirketler, hatta Borsa İstanbul tarafından uyarılan hisseler bu pazarlamacılar tarafından fiyatları yükseltilebiliyor. Sabah gazatesinden Oktay Özdabakoğlu tarafndan bugün kaleme alınan haber göre SPK bu hisselerin ve bunları sosyal medyada pazarlayanların peşine düştü.

Özellikle özsermayesi erimiş hatta eksiye gitmiş şirketler tek tek incelenmeye alındığı belirtiliyor. Hisselerdeki işlemler bir bir inceleniyor ve bunların sosyal medya bağlantıları araştırılıyor.

İşte o haberden önemli paragraflar

"Borsaya yeni katılan 500 bine yakın küçük yatırımcının mağdur olmasını önlemek için geçen hafta önemli düzenlemeler yapan Borsa İstanbul (BIST) ve Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), şimdi de son dönemde sert fiyat hareketleri yaşanan, özellikle özsermayesini kaybetmiş şirketlerin hisselerini mercek altına aldı.

SOSYAL MEDYAYA SIKI TAKİP

SPK geçen hafta yaptığı düzenleme ile borsada işlem yapma yetkisi verilenlere ve temsilcilerine verilecek para cezalarında üst sınırı 50 bin liradan 5 milyon liraya çıkarmıştı.

Kurul aynı zamanda, disiplin cezalarını gerektiren fiillere yanıltıcı ve yanlış izlenim uyandırarak sosyal medya aracığıyla veya üyelik bazlı çevrim içi kapalı gruplar üzerinden sermaye piyasası araçlarının fiyatlarını etkilemeyi dahil etmişti.

YÖNETİCİLER DE İNCELENİYOR

Halka açıklık oranı yüzde 5'in altında olan şirketlere 1 Ocak 2021'e kadar süre tanınırken, son dönemde zarar nedeniyle özsermayesi eksi olan fakat hisselerinde sert hareketler yaşanan şirket hisseleri de takibe alındı.

SPK, bu tahtalarda işlemleri tek tek incelerken, telefon görüşmelerinden sosyal medya üzerinden mesajlaşmalara kadar tüm etkileşimler de masaya yatırıldı. Tahtalardaki hareketin şirketle bağlantılı olup olmadığı da araştırma konusu olurken, özellikle yöneticilerin sermaye piyasası işlemleri soruşturuluyor.

Zarar açıklayan bu şirketlerle ilgili basına yansıyan haberleri de takip eden SPK, etkileşim grupları üzerinden, yatırımcıların kararlarını etkileyip yanlış izlenim uyandırmak amacıyla yapılan yorumları inceliyor. "

İşte gözatmanız gereken ve fiyatı aşırı şişirilmiş hisse senetlerinin detayları

TKURU Hisse Senedi

EMNIS Canlı izle

CRFSA Canlı izle

Borsada dolandırma işte böyle yapılıyor.. Okumadan alıp satma!

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir