S&P: Türk bankacılık sektörü kırılgan

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's'un raporunda, Türk bankalarının malvarlığı kalitesinin, kredi güçlerine rağmen, ekonomik düşüşten ötürü daha kırılgan hâle geldiği belirtildi

s&p: turk bankacilik sektoru kirilganKredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's, Türk bankacılık sektörüne ilişkin raporunu yayınladı. Türk bankalarının malvarlığı kalitesini inceleyen raporda, "Bankaların varlık kalitesi, kredilerdeki güçlerine rağmen, ekonomideki daralmaya karşı daha kırılgan" olduğu belirtildi.

S&P kredi analisti Magar Kouyumdjian, son yıllardaki hızlı kredi büyümesinin sonrasında, "yükselen yerel politik riskler, FED tahvil alımının azaltımının etkileri ve Türkiye'nin ekonomik büyümesindeki yavaşlama"nın, Türk bankalarının işleyiş ortamında aksaklıklara neden olduğunu söyledi.

Rapora göre, bankaların kazançları ve güçlü sermaye miktarları, potansiyel malvarlığı zaaflarına karşın önemli denge unsurları olarak öne çıkıyor.

Türk Lirası'nda 2013'ün ortasından itibaren görülen değer kaybının, bankaların döviz borçlanmalarındaki direnci test ettiğine dikkat çekilen raporda, bu durumun 2014 yılında da devam edeceği öngörüldü.

Türk bankacılık sektöründeki baz senaryolarının, 2014-2015'te yüzde 2.2 büyüme yönünde olduğunu belirten Kouyoumdjian, "Varlık kalitesinde yalnızca marjinal bir bozulma ve bankaların kârlarını ılımlı düzeyde etkilemesini bekliyor. İyi faiz marjları ve sermayelendirme göz önünde bulundurulduğunda, bu durum bankaların genel finansal profillerini bariz ölçüde etkilemeyecektir. Malvarlığı kalitesi genel nispeten güçlü görünüyor ve etkin önlemler Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu (BDDK) tarafından alınmaktadır. BDDK’nın bu yöndeki önlemleri malvarlığı kalitesinin etkisinin hafiflemesinde etkili olmuştur" dedi.

 

Devam edecek...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir