Sorunlu ülkeler ile Almanya arasında fark daraldı

Euro Bölgesi'nde göstergelerin iyileşmesi ile Almanya, İtalya ve İspanya tahvilleri arasından getiri faizleri azaldı.

Sorunlu ülkeler ile Almanya arasında fark daraldı

Avrupa’nın borç krizinin en sert yaşandığı dönemde özellikle İspanya ve İtalya tahvil faizleri gündemin ana maddesi haline gelmişti.

Son dönem gelen veriler ile Euro Bölgesi’nin kuruluşundan bu yana süren en uzun süreli resesyonun sona erdiği yönündeki algının artması ile sorunlu ülkeler ile Alman tahvil faizleri arasından spreadın daraldığı görülüyor. Haftanın ikinci işlem günüde ülkeler arasında  spread farkı son 2 yılın en düşüş seviyelerine kadar geldi.

Bölgenin büyüme sinyalleri ve sorunlu ülkelerden gelen olumsuz haberlerin azalması ile düşüş yaşanırken İtalya ile Almanya'nın 10 yıl vadeli devlet tahvilleri arasında getiri farkı bugün 22 Temmuz 2011'den bu yana görülen en düşük seviyeye indi. Getiri farkı 3 baz puan düşüşle 243 baz puan oldu.

İspanya ve Almanya 10 yıl vadeli devlet tahvillerinde getiri farkı Ağustos 2011'den bu yana görülen en düşük seviyeye indi. İki ülkenin 10 yıl vadeli devlet tahvillerinde getiri farkı 8 baz puan düşüşle 270 baz puan oldu.
 
Yunanistan, İrlanda ve Portekiz’in yeniden yardım alması sonrasında, İtalya ve İspanya’nın da yeni çeyrekte büyümeye geçeceği beklentisi piyasalara hakim olurken yarın euro bölgesi büyüme rakamlarının 2011’den sonra ilke kez büyüme kaydetmesi beklentisi gündemde.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir