Soros düşüşe oynadı

Dün elindeki altın pozisyonlarını azaltıp Apple hisselerini ikiye katladığı haberi gelen dünyanın en büyük yatırımcılarında George Soros’un şimdi de S&P’ye karşı pozisyon aldığı ortaya çıktı.

Soros düşüşe oynadı

13 büyük hegde fonun verileri son iki gündür piyasaların yakın takibinde. Dün gündemde büyük fonlarda Paulson ve Soros’un elindeki altın pozisyonlarını azalttığı haberleri dikkat çekerken, Soros’un ikinci çeyrekte Apple pozisyonlarını ikiye katladığı görüldü.

Ünlü yatırımcı Geroge Soros’ün  S&P 500’ün düşüşüne yönelik 1 milyar 250 milyon dolarlık pozisyon aldığı görüldü. Soros Fund Management’ın bu çeyrekte S&P 500 için satış pozisyonu (put opsiyonu)alması ile endekste düşüş beklentisi ortaya konuldu.

Soros’un pozisyon aldığı Borsa Yatırım Fonu bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 1.28’den yüzde 4.79’a yükseldi. Yılın ikinci 3 ayında ise artış yine 3 katı buldu ve yükseliş yüzde 13.54 olarak gerçekleşti.

Soros bu çeyrekte Apple pozisyonlarını ikiye katlayarak 33.4 milyon dolara çıkartırken, perakende devi J.C Penny için de hisselerini arttırdı. Bununla birlikte Citigroup ve Netflix’teki pozisyonlarını azalttı.

Soros daha önce 30 Haziran 2011’de S&P için put opsiyonunu tercih etmişti. Soros’un aldığı pozisyon sonrasından 6-7 haftalık dönemde S&P 500’da yüzde 15'lik kayıp yaşanmıştı.

S&P 500 çeyreklik bazda yüzde 2.4 yükselirken Haziran’da FED’in varlık azatlım beklentisi ile baskı altına girdi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir