Siyasi hayatımı bitirmek istiyorlar

İtalya eski Başbakanı Silvio Berlusconi, dün Milan mahkemesinin ‘Ruby davası’ ile ilgili olarak hakkında verdiği yedi yıl hapis ve ömür boyu kamu görevlerinden men cezasına tepki gösterdi.

Siyasi hayatımı bitirmek istiyorlar

Yazılı bir açıklama yapan Berlusconi, ‘Kendisini İtalya’da siyaset sahnesinden indirme girişimi’ olarak nitelendirdiği karara itiraz edeceğini bildirdi.

76 yaşındaki siyasetçi iki yılı aşkın süredir devam eden davada ‘Ruby’ lakaplı Kerime el Mahruk ile reşit olmadığı dönemde para karşılığı ilişkiye girmekle suçlanıyordu. Yine Fas asıllı aynı kızın hırsızlıktan dolayı tutulduğu karakoldan salıverilmesini sağlayan Berlusconi görevini kötüye kullanmakla itham ediliyordu.

Son genel seçimlerin ardından yeni koalisyon hükümetinde iktidara ortak olan Berlusconi, skandalları ile İtalya’da vatandaşların yoğun tepkisini çekmeye devam ediyor. Dün de Milan’da toplanan bir grup vatandaş Silvio Berlusconi aleyhinde protesto gösterisi düzenledi. Bu arada, mahkemenin gerekçeli kararını açıklamasının ardından basın toplantısı düzenleyen Berlusconi’nin avukatı Niccolo Ghedini, kararı bir üst mahkemeye taşıyacaklarını açıkladı: ‘Bunu bekliyordum ve savcıların talep ettiğinden daha fazla ceza alabileceğine de ihtimal veriyordum. Karar benim için hiç sürpriz olmadı. İki buçuk yıldır bu davanın Milan’daki bir mahkemede görülemeyeceğini söylüyorduk. Bu kararın politik ya da apolitik olduğunu tartışmıyorum. Bu ceza gerçeklere dayanmayan ve dava sürecinde ortaya konan deliller ile bağlantısı olmayan bir karar.’

Yargılama sırasında hem Berlusconi hem de Kerime el Mahruk, haklarındaki suçlamaları reddetti. Temyiz sürecinin ardından nihai kararın çıkmasının yıllar alabileceği belirtiliyor. Öte yandan Berlusconi’ye verilen cezanın koalisyon hükümetinde siyasi bir krize yol açmasından endişe duyuluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir