Sınır kapısında TIR kuyruğu 70 kilometre

Suriye'nin Babel-Hava Sınır Kapısı'nda ve çevresinde yaşanan şiddetli çatışmalar nedeniyle araç ve yaya trafiğine kapanan Cilvegözü Sınır Kapısı'nda TIR kuyruğu 70 kilometreye dayandı.

kuyrugun basi var sonu yok

Suriye'nin Babel-Hava Sınır Kapısı yakınlarında kurulan ve Suriyeli sivillerin yaşadığı çadır kampın çatışma ve hava saldırıları nedeniyle boşaltılma çalışmaları ile bölgedeki çatışma tehlikesi dolayısıyla,

Cilvegözü'nden gelen TIR'lar ile Suriye kapısından gelen ve ara bölgede aktarım için bekleyen TIR'ların beklemesi devam ediyor. Türkiye tarafından, can güvenliklerinin olmadığı gerekçesiyle Suriye tarafına bırakılmayan TIR ve yayalar, Cilvegözü Sınır Kapısı'nda yoğunluğa neden oluyor.

12 gündür kapıda bekleyen ve mağdur olduklarını söyleyen TIR sürücülerinden Arafat Opçin, tavuk yüklediğini, muhafaza etmek için termokini çalıştırmak zorunda kaldığını, aldıkları yük parasıyla mazot harcadıklarını söyleyerek, yetkililerden açıklama yapılmasını istedi. Yetkililerin bir an önce TIR olayına çözüm bulmasını isteyen sürücüler, "Kazanç elde edecekken, beklediğimiz süre boyunca kaybımız daha fazla oluyor" diyerek, burada ihtiyaçlarını karşılayacak bir şey olmadığını ve mağdur olduklarını, bir an önce çözüm üretilmesi gerektiğini ifade ettiler.

Ülkelerine dönmek isteyen bazı Suriyeliler ise can güvenlikleri nedeniyle kapatılan Cilvegözü Sınır Kapısı'nın önünde bekleyişini sürdürüyor.

Yaklaşık 10 kilometresi üç sıra halinde olan ve kimi yerlerde iki sıra oluşturan toplamda 70 kilometreyi bulun TIR kuyruğu Reyhanlı ilçe merkezini aşmış durumda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

− 3 = 2