Şimşek: 1400 kg domates bir iPad yapmıyor

Maliye Bakanı Şimşek, Ar-Ge çalışmalarına ağırlık verilmesi gerektiğini belirterek "Bin 400 kilogram domates, bir iPad yapmıyor" dedi

simsek: 1400 kg domates bir ipad yapmiyorMaliye Bakanı Mehmet Şimşek, Balkonuk Center'da düzenlenen "2014 Balıkesir Ekonomi Ödülleri" başlıklı törende yaptığı konuşmada, istihdam oluşturan, katma değer üreten, yatırım yapan herkese teşekkür ederek, ödül alsın almasın bütün sanayici ve iş adamlarına tebriklerini iletti.

Türkiye'deki vergi yükünün, iddia edildiği gibi yüksek olmadığını söyleyen Şimşek, gerek merkezi yönetimin gerekse mahalli idarelerin, kamunun topladığı bütün vergilere bakıldığında, OECD bazında Türkiye'nin, en düşük 6'ncı vergi yüküne sahip ülke olduğunu anlattı.

Vergi yükünün, algının tersine yüksek olmadığını söyleyen Şimşek, şöyle devam etti:

"Bizim vergileri öyle düşürmüşüz ki belki şaşıracaksınız, son 10 yıl içinde birçok vergiyi düşürmüşüz. Kurumlar Vergisinde mesela, 2002 yılında bir şirketimiz 100 lira kar etseydi, hissedarlarına dağıtsaydı, 65 lirasını vergi verirdi. OECD ülkeleri arasında en fazla vergi yükü. Biz bugün bu rakamı 34'e kadar indirmişiz. Kurumlar Vergisi oranını yüzde 30'dan yüzde 20'ye düşürmüşüz. Toplamda kurum kazançları üzerindeki veri yükünü yüzde 65'ten yüzde 34'e kadar düşürmüşüz. Elimizde imkan olsa istihdam üzerindeki vergi yükünü indirmek gerekir ama kurum kazançları üzerindeki vergi yükü ciddi şekilde azalmıştır."

"Katma değer zincirinde yukarı çıkmamız lazım"

Ar-Ge'nin çok önemli olduğuna dikkati çeken Şimşek, şunları kaydetti:

"Katma değer zincirinde yukarı çıkmamız lazım. Bin 400 kilogram domates, bir iPad yapmıyor. Domates tabii ki üreteceğiz ama Ar-Ge de çok önemli. 27 tır mermer bloğu, bir tomografi cihazı ya ediyor ya etmiyor. Kendi uydumuzu uzaya gönderdik. Uydunun bir kilosu 6 ton tekstile bedelmiş. Tekstil de üreteceğiz ama katma değeri zincirinde bilgi, teknoloji yoğun ürünlere gitmemiz lazım. Nasıl olacak? Ar-Ge ile... Büyük ölçekte Ar-Ge yapın, 100 lira harcarsanız 225 liralık teşvik verelim. İnanılmaz teşvik. Bir adım daha attık. Son haftada çıkan pakette, Maliye Bakanlığı olarak diyoruz ki; Ar-Ge yaptınız, patentiniz var, bu patenti, buluşu ticari ürüne dönüştürürseniz, bu üründen elde edeceğiniz gelirin yüzde 50'sini vergi matrahından düşeceğiz."

Dolaylı vergiler...

Sokaktaki vatandaşa sorulduğunda, "Bizde vergiler yüksek" dediğini anlatan Şimşek, şu ifadeleri kullandı:

"Onu destekleyen, algıyı artıran birkaç üründe vergiler yüksek. Açık, net olarak paylaşmak istiyorum. Bu bir tercihten kaynaklanıyor. Tüketimi vergilendiriyoruz. Oradan elde ettiğimiz kaynaklarla eğitime, sağlığa, sanayiye katkıda bulunuyoruz. Bunu eleştirebilirler. Özellikle ben, zaman zaman bu konuda eleştiriliyorum. Vatandaş gelip, 'Vergi dairelerini kapatın, petrol istasyonları yetiyor' diyor ama inanın ne yapıyorsak Türkiye şartlarından kaynaklanıyor. Aslında dolaylı vergi meselesi var. Bunun çok yüksek olduğu algısı var. Türkiye'de toplanan dolaylı vergilerin milli gelire oranı ortalama yüzde 12,5, OECD'de yüzde 11 ve AB'de yüzde 13,5 civarı. AB'den düşüğüz, OECD'den yükseğiz. Sorun ne, doğrudan vergiler düşük."

Alkollü içkilere yüksek vergi koymalarının eleştirilebileceğini ancak bunun bir tercih olduğunu vurgulayan Şimşek, sigara üzerinde de yüzde 82 civarında vergi bulunduğunu ifade etti.

Sigara tüketiminden vergi alıp eğitime, sağlığa aktardıklarına dikkati çeken Şimşek, "Bu bir tercih. Motorlu taşıtlar üzerinde de vergi yüksek. Mobil iletişim üzerinde vergi yüksek. Bunu biraz düşürmemiz lazım. Mobil iletişimin önemli kısmı internete kayıyor. Mobil internette eskiden yüzde 25 Özel İletişim Vergisi vardı, yüzde 5'e düşürdük. Sıfırlamak lazım. O da yapılacak inşallah" diye konuştu.

AA

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir