Silah şirketlerine rüşvet operasyonu

Yunan siyasetçilere rüşvet verdikleri iddia edilen Alman savunma sanayii şirketlerinde polis arama yaptı.

Silah şirketlerine rüşvet operasyonu

Yunanistan'da savunma ihalelerinden pay kapabilmek için rüşvet verdikleri ve mali hesaplarında usulsüzlük yaptıkları iddia edilen Alman şirketlerinde polis arama yaptı.

Süddeutsche Zeitung gazetesinin haberine göre, savcılık tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, Rheinmetall-Defence ile Atlas Elektronik şirketlerinin Bremen ve Wedel kentlerindeki ofisleri arandı. Aramalarda çok sayıda dosya, bilgisayar ve hard diske el konuldu.

Şirketlerin Yunanistan'daki savunma ihalelerini kazanabilmek için yaklaşık 18 milyon euro rüşvet dağıttıkları belirtiliyor. İhalelerin, denizaltı sistem ve parçalarıyla ilgili olduğu kaydediliyor.

Rheinmetall-Defence suçlamaları reddederken, Atlas Elektronik kendi iç denetimi sırasında tespit ettiği bazı bilgileri kendiliğinden savcılığa aktardığını belirtiyor.

Almanya'da 2011 yılında da Yunanistan'a denizaltı satışıyla ilgili olarak rüşvet skandalı ortaya çıkarılmış, Münih mahkemesi Yunan siyasetçi, asker ve bürokratlara rüşvet dağıtan Alman şirketini 140 milyon euro ile cezalandırmıştı. Şirketin iki yöneticisi için de ertelenmiş hapis cezaları verilmişti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *