Sigorta şirketleri ipe un seriyor

Rekabet Kurumu Başkanı Torlak, sigorta şirketlerine ilişkin soruşturmanın devam ettiğini söyledi.

trafik-sigortaAA muhabirine, sigorta şirketlerine açılan soruşturma ve güncel konulara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Torlak, trafik sigortası pazarında faaliyet gösteren 33 sigorta şirketine soruşturma başlattıklarını anımsattı.

Torlak, soruşturma başladıktan sonra Zorunlu Trafik Sigortası ile ilgili yeni düzenlemenin Meclis'te kabul edildiğini hatırlatarak, şunları kaydetti:

"Sigorta şirketlerinin en çok yakındığı bir konu var. Şirketlerin 'maliyetlerimizi artıran, öngöremediğimiz uzun süren yargı süreçleri var. Dolayısıyla önümüze ciddi maliyetler çıkıyor. Bunlara karşılık ayırıyoruz' dedikleri konuyla ilgili yasal düzenleme yapıldı. Şu anda soruşturmamız da devam ediyor. Soruşturmanın bir süreci var. Raporumuz teşebbüslere gidiyor. 30 gün içinde birinci yazılı savunmalarını veriyorlar. Ayrıca 30 gün ek süre alma hakları var. Tekrar kendilerine bunlara ilişkin görüş bildiriliyor.

İkinci yazılı savunmaları var. Görüş bildiriliyor ve üçüncü yazılı savunmaları oluyor. Nihayetinde talep ederlerse ya da resen sözlü savunmaları var. Bu süreç ortalama 8-9 ayda tamamlanıyor. Bu işin tamamlanması zaman alacak.

Fakat şöyle bir konu var; başta bahsettiğim gibi hükümetin yaptığı düzenlemeden sonra sigorta şirketlerinin uygulamalarını görmemiz lazım. Kendilerine verilen bu imkan kapsamında fiyat indirimine gidecek mi diye bakacağız. Şu anda indirim olup olmadığını takip etmedim. Bunu yapmazlarsa farklı düşünmek gerekebilir. Henüz birinci savunmalar yapılmadı."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir