Siemens'in hisseleri Nokia'nın oluyor

Nokia, Siemens'in hisselerini 1.7 milyar dolara alacak.

Siemens'in hisseleri Nokia'nın oluyor

Nokia Oyj, Siemens AG’nin, Nokia Siemens Network'teki hisselerini1.7 milyar euroya satın alacak. Bu sayede Nokia, Siemens'in Nokia Siemens Network'teki tüm para akışına hakim olacak.

Nokia, Siemens’in Nokia Siemens Company’deki yüzde 50 hissesine 1.2 milyar euro ödeyecek ve kalan miktarı da anlaşmadan bir yıl sonra verecek.  Siemens’in sağlık, altyapı ve enerji gibi sektörlerde büyümek için kablosuz donanım sektöründen uzaklaşmak istediği söyleniyor. Bu alım sayesinde Nokia’nın kendisine akıllı telefon sektöründe bir ‘gelecek’ satın aldığı belirtiliyor.

Nokia’nın hisseleri bugün 29 cent yükselirken, şirketin değeri 11.4 milyar euroya çıktı. Frankfurt Borsası’nda ise Siemens’in hisseleri yüzde 1.5 yükselerek 78.83 euro oldu.
Anlaşmadan sonra Nokia Siemens’in genel merkezi Finlandiya ’nın Espoo şehrinde kalmaya devam edecek. Nokia ve Siemens’in anlaşmayı üçüncü çeyrekte tamamlamaları bekleniyor. Nokia ve Siemens Nisan 2007’de yüzde 50-50’lik anlşama yapmıştı. Anlaşma bu yıl yine nisan ayında sona erdi. Nokia akıllı telefon piyasasında Apple ve Samsung’un oldukça gerisinde kalsa da. Nokia Siemens Network 2012’nin ikinci çeyreğinde kâr etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir