Şeytanın çocuğu SOROS, İngilizlere öttü: "Brexit hepinizi fakirleştirecek"

Birleşik Krallık'ta perşembe günü yapılacak Avrupa Birliği referandumunda sandıktan Brexit çıkmasının, ülkeyi olumsuz etkileyeceği konusunda uyardı. Soros "Brexit çarpışması hepinizi fakirleştirecek, haberiniz olsun" dedi

`brexit hepinizi fakirlestirecek`Son güncelleme : 21.06.2016 15:01Dünyaca ünlü spekülatör George Soros, Birleşik Krallık'ta perşembe günü yapılacak Avrupa Birliği (AB) referandumunda sandıktan Brexit (İngiltere'nin Avrupa Birliğinden ayrılması) kararının çıkmasının ülkeyi olumsuz etkileyeceği uyarısında bulundu.

Birleşik Krallık'ın önde gelen gazetelerinden Guardian için kaleme aldığı makalesine, "Brexit çarpışması hepinizi fakirleştirecek, haberiniz olsun" başlığı atan Soros, "60 yıllık tecrübem bana, yaşam standartlarınızın yanı sıra 'sterlinin de yere çakılacağını' söylüyor. Brexit'ten kazananlar sadece spekülatörler olacak." değerlendirmesinde bulundu.

Gazetenin manşetten gördüğü makalede Soros, İngiltere Başbakanı David Cameron, İngiltere Hazinesi, İngiltere Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonunun (IMF), Brexit'in beraberinde getireceği ekonomik riskleri abarttığı yönünde AB'den çıkmak için kampanya yürütenler tarafından eleştirildiğini hatırlatarak, "Sonuç olarak Britanyalı seçmenler, Birlikten çıkmanın asıl bedelini şu anda çok fena halde küçümsüyor."

'BİR STERLİN BİR EUROYA EŞ DEĞER OLACAK'

Sandıktan Brexit kararının çıkması halinde ilk olarak sterlinin sert ve hızlı düşeceğine dikkati çeken Soros, bu devalüasyonun, kendisinin 'hedge fon' yatırımları üzerinden önemli kazançlar elde ettiği, Eylül 1992'deki yüzde 15'lik devalüasyondan çok daha büyük ve yıkıcı olacağını beklediğini belirtti. Soros yazısında "Şimdiki piyasa fiyatlandırmasının işaret ettiği beklentiler göz önünde bulundurulursa, Brexit'in ardından sterlin en az yüzde 15, muhtemelen yüzden 20'den fazla, düşecek. Eğer sterlin bu seviyeye düşerse, ironik bir biçimde bir sterlin bir avroya eş değer olacaktır." yorumunda bulundu.

GOVE'DAN SOROS'A TEPKİ

Bu arada Birleşik Krallık'ın AB'den çıkması için yürütülen kampanyanın önde gelen destekçilerinden İngiltere Adalet Bakanı Michael Gove, Ada basınına yaptığı açıklamada, Soros'un değerlendirmelerini reddetti.

Birleşik Krallık'ta AB referandumu 23 Haziran Perşembe günü yapılacak ve halka "Birleşik Krallık AB üyesi olarak kalmalı mı yoksa AB'den ayrılmalı mı?" sorusu yöneltilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir