Seçimi kaybedince parti liderliğini bıraktı

Arnavutluk Başbakanı ve iktidardaki Demokratik Parti (DP) Genel Başkanı Sali Berişa, parti genel başkanlığından istifa ettiğini açıkladı.

Seçimi kaybedince parti liderliğini bıraktıParti binasında basın toplantısı düzenleyen Berişa, 23 Haziran'daki genel seçimlerin siyasi kariyerindeki en güzel genel seçimlerden biri olduğunu belirterek, DP öncülüğünde kurulan "İş, Refah ve Entegrasyon" isimli sağ koalisyonu destekleyen tüm vatandaşlara teşekkür etti.

Açıklama yapmak için biraz geciktiğini ancak oy sayım işlemlerinin tamamlanmasını beklediğini kaydeden Berişa, "Seçim sonuçlarına dair yorumda bulunmak istemiyorum. Uzun siyasi kariyerimde görevimi sorumlulukla yerine getirdim. Halkın iradesine saygı gösteriyorum. Halk konuştu ve ben de halkın kararına saygı gösteriyorum. DP'deki tüm görevlerimden istifa ediyorum" dedi.

Bundan sonraki siyasi kariyerine sadece DP Milletvekili olarak devam edeceğini dile getiren Berişa, "23 Haziran genel seçimlerinin sonuçlarını tanıyor ve seçimlerde başarılı olanları tebrik ediyorum" ifadesini kullandı.

Berişa ayrıca, sağ koalisyonun seçimlerdeki başarısızlığında tüm sorumluluğu üstlendiğini söyledi.

DP Genel Başkanlığı ve Başbakanlık görevlerini yürüttüğü süre boyunca yaptığı icraatlardan da bahseden Berişa, bu süre zarfında partisinin ülkedeki komünist rejimin yıkılmasına öncülük ettiğini, Arnavutluk vatandaşlarına vizesiz seyahat hakkı tanındığını ve ülkenin NATO üyesi olduğunu belirtti.

Başbakan Berişa, yasal süresi eylül ayında dolan görevine devam edeceğini söyledi.

Arnavutluk'ta, 23 Haziran Pazar günü yapılan genel seçimlerin resmi olmayan sonuçlarına göre, ülkedeki 12 seçim bölgesinin 11'inde, anamuhalefetteki Sosyalist Parti Genel Başkanı Edi Rama öncülüğünde kurulan "Avrupalı Arnavutluk İttifakı" adlı sol koalisyon önde bulunuyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir