Şartlar açıklandı, piyasada satış hızlandı

Taksim Dayanışması'nın sunduğu şartların kabul edilmeyeceği beklentisiyle piyasada satış hızlandı.

Şartlar açıklandı, piyasada satış hızlandı

CEREN DİLEKÇİ / Başbakan Vekili Bülent Arınç'ın Taksim Platformu heyeti ile görüşmesi sonrasında heyetin şartlarını açıklamasının ardından piyasada satış hızlandı.

Piyasa uzmanları Taksim Dayanışması'nın Arınç'a, hükümet ve kamuoyuna yönelik talep metnini sunmasının ardından taleplerin hükümet tarafından kabul edilmeyeceği beklentisinin oluşmasıyla piyasada tedirginliğin arttığını belirttiler.

Yarın yurtdışı gezisinden dönecek olan Başbakan Erdoğan'ın yapacağı açıklamalarına yönelik tedirginlik de fiyatlanan bir diğer unsur olarak öne çıkıyor.

İlk seansı sınırlı yükselişle kapayan BIST 100 endeksinde ikinci seansta satışlar hızlandı. İlk seansı yüzde 0,54 oranında düşüşle 80.294 seviyesinde tamamlayan endeks ikinci seansta yüzde 2,28 oranında düşüşle 78,892 puandan işlem görüyor. Gösterge tahvilin bileşik faizi ise 22 baz puan yükselişle 6,25 seviyesinde seyrediyor. Dolar/TL kuru 1,8795 seviyesinde işlem görüyor.

İŞTE O TALEPLER:

- Gezi Parkı, Park olarak kalmalıdır. Taksim Gezi Parkına Topçu Kışlası adı altında ya da başka herhangi bir yapılaşma olmayacağına, projenin iptal edildiğine dair resmi bir açıklamanın yapılmasını,

- Atatürk Kültür Merkezinin yıkılmasına ilişkin girişimlerin durdurulmasını,

- Taksim Gezi Parkı’ndaki yıkıma karşı direnişten başlayarak halkın en temel demokratik hak kullanımını engelleyen, şiddetle bastırma emrini veren, bu emri uygulatan ve uygulayan, binlerce, insanın yaralanmasına, Mehmet Ayvalıtaş ve Abdullah Cömert adlı iki yurttaşımızın hayatını kaybetmesine neden olan sorumlular, başta İstanbul, Ankara , Hatay Valileri ve Emniyet Müdürleri olmak üzere tüm sorumluların görevden alınmasını,

- Gaz bombası ve benzeri materyallerin kullanılmasının yasaklanmasını,

- Ülkenin dört bir yanında direnişe katıldığı için gözaltına alınan yurttaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını, haklarında hiçbir soruşturma açılmayacağına ilişkin açıklama yapılmasını,

- 1 Mayıs alanı olan Taksim ve Kızılay başta olmak üzere Türkiye’deki tüm meydanlarımızda, kamusal alanlarımızda toplantı, gösteri, eylem yasaklarına ve fiili engellemelere son verilmesini; ifade özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılmasını talep ediyoruz.