Samsung'un ''Göz''üne ''Kafa'' cevabı

Samsung'un S4 modeli ile sunduğu gözle takip sisteminin ardından Apple'dan kafa hamlesi geldi.

Samsung'un ''Göz''üne ''Kafa'' cevabı

Apple artık kafa hareketleriyle telefonun kontrol edilebilmesine imkan tanıyor.

 

Teknoloji devi Apple'ın ay başında duyurduğu en yeni sürümü iOS 7'nin erişebilirlik seçenekleri arasında kafa hareketleriyle kontrolü de bulunuyor.

 

Son olarak geçtiğimiz gün yayınlanan iOS 7 beta 2'de ilginç bir detay görüldü. 9to5Mac'in yapmış olduğu haberde, iOS 7'nin erişebilirlik seçenekleri arasında yer alan kafa hareketleriyle kontrol özelliği ile Apple cihazlarını kafa hareketleriyle kontrol edebilmesine olanacak sağladığı kaydedildi. Habere göre, bu özelliği iOS 7'li cihazlarda yer alan sensörler ve kameralar yardımı ile kullanabilecek.

 

iOS 7 Beta 2 sürümünde, 'Ayarlar' kısmının içerisinde yer alan “Erişebilirlik” menüsü altındaki seçenek etkinleştirildiğinde iPhone'a hiç dokunmadan, kafayı sağa veya sola doğru hareket ettirerek telefonun kontrol edilebileceği ifade ediliyor.

 

Apple'ın bu adımı, akıllara Samsung'un Galaxy S4 modelinde uyguladığı gözle takip sistemini akıllara getirdi.

 

Samsung Galaxy S4 ise yüzünüzü, sesinizi ve hareketlerinizi tanıyor ve ekrana yakınlaştığınızı anlayarak size görmek istediğiniz içeriği gösteriyor. 'Temassız Kontrol' (Air Gesture) özelliği ile elinizin havada yaptığı bir hareketle çalan müziği değiştirebiliyor, bir web sayfasında gezinebiliyor veya gelen bir aramayı kolayca kabul edebiliyorsunuz. ' Air View özelliği sayesinde; kullanıcıların bir e-posta, fotoğraf, video veya S Planner, içeriğini açmak zorunda kalmadan parmaklarıyla, ekrana dokunmaksızın ön izleme yapabilmelerine olanak sağlıyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir