Sait Alpsoy: "Allahsız Atatürk'e ceza verilmedi"

Kanal A’da 22 Eylül’de yayınlanan programın daimi konuğu Sait Alpsoy’un, M.Kemal ve CHP ile ilgili sözleri RTÜK'ü karıştırdı.

RTÜK’ün CHP kontenjanından seçilen üyesi Ali Öztunç, ''Atatürk’e, CHP’ye 'Allahsız' diyeceksin ama ceza vermeyeceksin. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a ya da AKP’lilerden birine en ufak eleştiriye en ağır cezayı vereceksin. Bu tamamen hukuksuz bir davranış'' dedi.

''ALLAH’A DÜŞMAN İLAN EDİYOR''

Öztunç ve Süleyman Demirkan RTÜK’te dün konuyla ilgili olarak basın toplantısı düzenledi.

allahsiz-ataturkKanal A’da M.Kemal’e hakaret edildiğini ancak, Üst Kurul’un ceza vermekten çekindiğini belirten Öztunç şöyle devam etti:

“Cumhuriyet’in kuruluşunun 91. yılını kutladıktan bir gün sonra Üst Kurula, Atatürk’e ve CHP’ye ağır hakaretlerin olduğu bir yayının raporu geldi. Yayında Atatürk ve CHP için bunlar Allahsız din düşmanı diyor. Hatta bununla da kalmıyor ‘Tek parti döneminde CHP milletvekilleri TBMM’de meclisin ortasında Allah’a küfrederler miydi... Yani milletvekilliğini sürdürmek için, TBMM’nin ortasında Allah’a küfrediyor CHP Milletvekili Rasih Kaplan. O CHP’yi yöneten işte Atatürk, İsmet İnönü demek ki Allah’a küfretmeyi siyasi ikbalini yürütmek için, sağlamlaştırmak için bir şey olarak görüyorlar. Bunlar halkalı, boyunları tasmalı şu Allah düşmanı Allahsız partinin kapı kulları, köleleri olarak dinlerinin haysiyetini, şahsi şerefini, ırz namus adına bildikleri ne değer varsa, çünkü Allah’ına küfredilmesi karşısında hissiz, etkisiz, tepkisiz kalan bir insanın bundan sonra ırzdan, haysiyetten, şereften, namustan bahsetmeye hakkı olamaz. Oylarınızı hırsıza vermeyin diyecekler, CHP’ye verilsin. Mübarek olsun gidin verin oyunuzu’ deniyor. Atatürk’ü ve CHP’yi Allah’a düşman ilan ediyor.

"BU AYIPTIR"

Burada eleştiri sınırlarını ötesine geçilmiş. Hakaret var. RTÜK uzmanı da ihlal olduğunu raporunda belirtmiş ve ‘İnsan onuruna ve özel hayatın gizliliğine saygılı olma ilkesine aykırı olamaz, kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez’ maddesinden ceza verilmesini istemiş. Ama Üst Kurul’un AKP kontenjanından seçilen üyeleri, bu madde kanala para cezası getireceğinden istemediler. Biz ise muhalefet üyeleri olarak ‘Irk, dil, din, cinsiyet, sınıf, bölge ve mezhep farkı gözeterek toplumu kin ve düşmanlığa tahrik edemez veya toplumda nefret duyguları oluşturamaz” maddesinden ceza istedik (not: bu madde kanal kapatmaya kadar götürüyor). Bunu da kabul etmediler.

Kanal A'ya sadece uyarı cezası verebilecekleri, 'Irk, renk, dil, din, tabiiyet, cinsiyet, engellilik, siyasî ve felsefî düşünce, mezhep ve benzeri nedenlerle ayrımcılık yapan ve bireyleri aşağılayan yayınları içeremez ve teşvik edemez' maddesini önerdiler. Bunu da biz kabul etmedik.

Burası hala Türkiye Cumhuriyeti. Şuanda konuyla ilgili karar çıkmadı. Bu ayıptır. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a ya da AK Partililerden birine en ufak eleştiriye en ağır cezayı, alfabenin her harfinden ceza veriyorlar. Bu tamamen hukuksuz bir davranış.''

KAYNAK: http://www.yeniakit.com.tr/haber/allahsiz-ataturke-ceza-verilmedi-34646.html