Şahin mi güvercin mi?

Piyasaların gözü FED'de. Açılanacak olan FOMC tutanklarında bankanın güvercin mi yoksa şahin olacağını sinyalleri aranacak.

Şahin mi güvercin mi?

Hafta içinde yapılacak olan yıllık Jackson Hole toplantısı ve son Fed toplantısının etkileri piyasaların volatilitesi yüksek bir hafta yaşamasına neden olacak. Bu hafta da traderlar tahvil alım programının ne zaman azaltılmaya başlanacağı konusunda ipuçları yakalamaya çalışacaklar.

FED'in parasal genişlemeyi veya tahvil alımını ne zaman azaltacağı ve sonlandıracağı, FED'in beklentilerinin sene sonundan önce olacağını söylemesiyle birlikte, haftalardır piyasalarda tartışılıyor. Eylül ayının yaklaşmasıyla birlikte, beklentilerin yükselmesiyle piyasalarda yaşanan dalgalanma devam ediyor.

Perşembe günü başlayacak Jackson hole toplantısında, Fed başkanı Ben Bernanke bulunmayacak. Öte yandan diğer yetkililer orda olacak ve burada 85 milyar dolarlık aylık tahvil alımının ne zaman azaltılmaya başlanabileceği tartışılacak. Toplantı da Jackson Hole'un politika hakkındaki fikirlerini paylaşması piyasalar için önem teşkil ediyor.

CNBC'nin haberine göre konu hakkında konuşan Pimco Stratejisti ve portföy yöneticisi Tony Crescenzi ''Burada komite adına bir mesaj verilmeyecek. Sadece konu hakkında sesler yükselecek, herkes görüşlerini paylaşacak. Esas adam orada olmayacak'' şeklinde konuştu.

Habere göre, UBS yönetici direktörü Paul Richard ise ''Habere aç kalmış piyasalar muhtemelen Jackson Hold toplantısından Jackson Hole toplantısından bazı çıkarımlarda bulunacak. Ben, bu toplantının öneminin bütün merkez bankası yetkililerinin bir arada olması olarak görüyorum. Fed çabuk yükselen tahvil faizlerini durdurabilir, FED'in tahvil alımını yavaşlatmaya Eylül ayında başlamasının ihtimalinin ise sadece yüzde 45-50 olarak görüyorum'' dedi.

Traderlar Ağustos ayı toplantılarının belirleyici olmasını umuyor. FED’in QE'yi hızlı bir şekilde sonlandırmasını isteyenler şahin yaklaşımının, daha yavaş bir süreç olmasını isteyenler ise güvercin yaklaşımının gerçekleşmesini bekliyorlar.

JP Morgan baş ekonomisti, Eylül ayında FED'in tahvil alımını ayda 15-20 trilyon dolara çekmesini bekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir