Sabancı Holding coştu.. 3 bin eleman alıyor

Sabancı Holding CEO'su Zafer Kurtul, bu yıl satın almalar hariç 5 milyar liralık yatırımla 3 bin kişiyi işe alacaklarını belirtti.

sabanci holding 3 bin kisiyi ise alacakSabancı Holding, bu yıl satın almalar hariç 5 milyar liralık yatırımla 3 bin kişiyi işe alacak. CEO Zafer Kurtul, "Türkiye'ye inanıyoruz, yatırıma devam ediyoruz" dedi

Son 5 yılda yaklaşık 11 milyar dolarlık yatırıma imza atan Sabancı Holding, 2016'da 5 milyar liralık yatırım yaparak 2.500-3.000 kişiyi işe alacak. Çalışan sayısını 2015 yılında 3 binin üzerinde artırarak 63 bine taşıyan Sabancı Holding'in kombine net satışı 47.9 milyar TL, net kârı ise 2 milyar 236 milyon TL oldu. Geçen yıl 3.7 milyar liralık yatırım yapan şirket, son 3 yılda 8 bin kişiye istihdam sağladı.

ÜLKEMİZE GÜVENİYORUZ 

2015 yılı finansal tablolarının açıklandığı basın toplantısında konuşan ve "Türkiye'ye inanıyoruz, yatırıma devam ediyoruz" diyen Sabancı Holding CEO'su Zafer Kurtul, politik istikrarın devam etmesinin çok önemli olduğunu belirterek, mali disiplinin de önemli bir varlık olduğunu ifade etti. Kurtul, Türkiye'nin yüzde 4 civarında büyümesinin başarı olduğuna dikkat çekerek, "İç talep çok canlı. Gelişen ülkelere sermaye girişi de olacak. 2016'da olumlu bir tablo var. Perakende açısından da iyi bir yıl olacak" dedi.

Bu yıl ağırlığı enerji alanına olmak üzere yaklaşık 5 milyar TL'lik yatırım yapacaklarına dikkat çeken Kurtul, "Ülkemize güvenerek yolumuza devam ediyoruz. Bu yıl içinde bulunduğumuz tüm sektörlerde kâr odağımızı koruyarak büyüdüğümüz bir yıl olacak. Banka dışı kombine satışlarımızda yüzde 10-15, banka dışı kombine faaliyet kârımızda yüzde 20-30, enerjideki faaliyet kârımızda ise yüzde 40-50 oranlarında büyüme bekliyoruz" diye konuştu.

CARREFOURSA'DA İKİNCİL HALKA ARZ

Sabancı Holding'in perakende alanındaki faaliyetlerine de değinen Kurtul, "Carrefoursa ile 2015 yılında 900 milyon TL'lik yatırım yaptık. Satışları da bir önceki yıla göre yüzde 26 artırıp 3.9 milyar TL'ye çıkardık. Carrefoursa önceki on yıllık sürede gerçekleştirdiği büyümeden daha fazlasını 2015'te gerçekleştirdi.Teknosa'da ise online satışlarımızı yüzde 50 oranında artırdık" dedi. Kurtul, Enerjisa'yı halka açmayı, Carrefoursa'da ise ikincil halka arzı planladıklarını söyledi. Kurtul, Avivasa'nın bireysel emeklilik sektörünün lideri olduğunu, Akbank'ta ise işlemlerin yüzde 92'sinin şube dışından yapıldığını söyledi.

SANAYİDE KÂR REKORU

Türkiye'de her 4 kişiden 1'inin elektriğini Enerjisa'nın verdiğinin altını çizen Kurtul, "Enerjisa ile yaklaşık 11 milyar dolarlık yatırım yaptık" dedi. Kurtul, sanayi şirketlerinin ise rekor kârlılığa ulaştığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir