Rusya'dan Mısır ve İsrail’le tatil yasağı

Rusya gizli belgelere ulaşabilen askeri personelin Mısır ve İsrail’de tatil yapmasını yasaklandı. Ordu görevlilerinin Türkiye dahil 39 ülkede tatil yapması ise serbest.

Rusya'dan Mısır ve İsrail’le tatil yasağı

İzvestia gazetesine konuşan Rusya Genelkurmay Başkanlığı yetkilisi, Mısır ve İsrail'de askeri-siyasi durumun sakin olmadığını gerekçe göstererek, “Genelkurmay Başkanı Valeri Gerasimov'un imzaladığı yönergeye göre, gizli ve çok gizli bilgilere sahip olan Savunma Bakanlığı'nın askeri ve sivil personelin gidebileceği ülke listesi hazırlandı. 2011 yılında onaylanan listeyle kıyaslamada ülke sayısı arttı, ama bu listeden Mısır ve İsrail çıkarıldı. Gerekçe, o ülkelerde askeri-siyasi durumun endişe verici olması.” bilgisini aktardı. Genelkurmay Başkanlığı yetkilisine göre, Rus komutanlar kendi personeline tatil iznini verirken şu hususlara dikkat etmeli: Gidilecek ülkelerdeki oluşan askeri-siyasi ve güvenlik durumun göz önünde bulundurulması ve Dışişleri Bakanlığı'nın Rus turistlere tavsiye ettiği ülkeler.

Genelkurmay Başkanlığı görevlisi, gizli belgelere ulaşabilen ordu subaylarının Türkiye dahil 39 ülkede tatil yapmasına izin verildiğini de belirtti. Bu ülkeler arasında Azerbaycan, Avusturya, Bulgaristan, Belarus, Vietnam, Ermenistan, Macaristan, Yunanistan, İtalya, Tunus, İtalya, Fransa ve başka ülkeler de yer alıyor. Rus subaylarına gitmesi yasaklı ülkeler arasında eski Sovyet cumhuriyetlerinden Tacikistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Estonya, Letonya, Litvanya ve Gürcistan da var.

Rusya Jeopolitik Problemler Akademisi Başkan Yardımcısı Konstantin Sivkov, istikrarsız ülkelere subayların gitme yasağını savunarak, “Gizli ve çok gizli bilgilere sahip subaylar istikrarsız ülkelerde militanlar tarafından kaçırılabilir. Tabii ki onlardan bu bilgiler koparılır, üstelik bugün, bilince etki yapan çeşitli psikoloji yöntemler mevcut. Bence bu subaylara söz konusu yasak tam zamanında ve doğru bir karar... Ayrıca Rus subayları Vahhabilerin güçlü olduğu İslam ülkeleri Suudi Arabistan, Katar ve Ürdün, sakin olmayan Suriye ve Libya ve ayrıca ABD'ye gitmemesi lazım. ABD'den farklı olarak NATO üyesi Avrupa ülkelerinde insanlar daha uygar. Bu ülkelere gidilebilir.” değerlendirmesinde bulundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.