Rusya ve İran S-300'lerin satışını konuşuyor

İran'ın Moskova Büyükelçisi Rıza Seccadi, düzenlediği basın toplantısında iki ülke arasında S-300 füzeleriyle ilgili pazarlığın devam ettiğini söyledi.

Rusya ve İran S-300'lerin satışını konuşuyorSeccadi, görüşmede S-300 hava savunma sistemlerinin Tahran yönetimine satışı konusunda Rus yetkililerle görüşmelerde bulundu. Rusya ve İran 2007 yılında en az 5 adet S-300 füze sisteminin satışı konusunda sözleşme imzalamıştı. Moskova henüz S-300'leri teslim etmedi.

2010 yılında dönemin Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, İran'ın nükleer programı nedeni ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde alınan yaptırım kararı çerçevesinde Tahran'a S-300 füze savunma sistemleri ve diğer silah satışlarını durdurmuştu.

İran bu karar üzerine, Rusya'nın silah ihracat şirketi Rosoboronexport'a Cenevre Tahkim Mahkemesi'nde 4 milyar dolarlık dava açmıştı.

Seccadi düzenlediği basın toplantısında, "Rusya ile ilişkilerimizde herhangi karanlık sayfa ortaya çıkmasını istemiyoruz." dedi. Seccadi, İran'ın hâlâ S-300 satışı konusunda hukuki süreçten çok müzakereler yoluyla çözüm bulma çabasında olduğunu söyledi.

İran Büyükelçisi, Moskova'nın S-300 sistemleri yerine vermeyi önerdiği 'Tor' füze sistemlerini kabul etmediklerini açıkladı

Balistik füzelere karşı da etkili olan S-300 füzeleri, günümüzün en gelişmiş hava savunma sistemlerinden biri. Radarları aynı anda 100 hedefi takip edip 12 hedefe kilitlenme yeteneğine sahip sistem beş dakika gibi kısa bir zamanda atışa hazır hale getirilebiliyor. S-300'ün kullandığı füzeler kapalı ortamda dış etkilerden korunaklı ve servis süresince bakım gerektirmiyor. S-300'ün bir üst modeli S-400 de (NATO isimlendirmesi SA-21) Rusya'da 2004 yılında hizmete girmişti.