Rusya, Türkiye, Katar ve ABD’nin Suriye girişiminden rahatsız

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye, Katar ve ABD delegelerinin Cenevre’de Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’ni acil olarak toplantıya çağırmasının hoş olmayan bir sürpriz olduğunu açıkladı.

Rusya, Türkiye, Katar ve ABD’nin Suriye girişiminden rahatsızCenevre’de toplanan konseyin Suriye’nin Kuseyr kentindeki çatışmalarda yabancı savaşçıların varlığını kınama yönünde bir karar alması bekleniyor.

Moskova’da basına değerlendirmede bulunan Lavrov, “Bu tasarının hazırlayıcıları Türkiye ve Katar’ın dışında, ABD’nin de hiç faydalı olmayacak bir girişimi aktif bir şekilde teşvik etmesi, benim için büyük sürpriz oldu.” dedi.

Önceki gün Paris’te yaptıkları toplantıda ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile konuyu ele aldıklarını belirten Rus diplomat, “Bu durumdan haberi olmadığı anlaşılıyor. Araştıracağını belirtmişti. Ancak bunu başarıp başaramadığını bilemiyorum.” ifadelerini kullandı.

Rusya Dışişleri Bakanı, BM İnsan Hakları Konseyi’nin Suriye’yi kınama yönünde bir kararı kabul etmesinin Cenevre’de yapılması planlanan uluslar arası konferansa zarar vereceği uyarısı yaptı.

Suriye’de muhalefetin silahlandırılmasına yeşil ışık yakan AB kararı, Cenevre’de Rusya-ABD inisiyatifi ile organize edilmeye çalışılan uluslar arası konferansı zora sokmasından endişe ediliyor. Beşşar Esed’in geçiş hükümetinde yer alıp almaması ve Cenevre’de muhalefeti kimin temsil edeceği konusunda henüz mutabakat sağlanamadı. Rusya ve ABD’nin İran, Mısır ve Suudi Arabistan gibi ülkelerin de konferansa çağrılması konusunda görüş ayrılıklarını sürdürüyor.

Rusya’nın Suriye yönetimine dış askeri müdahalenin önünü kesmeye yönelik S-300 füzelerini vereceğini açıklaması, bölgede çatışmaların şiddetleneceği yönündeki endişeleri artırıyor.