Rusya, Suriye'ye silah sevkiyatı araştırılsın'

Rusya, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nden Suriye’ye yönelik yasadışı silah sevkiyatıyla ilgili bilgilerin araştırılmasını istedi.

Rusya, Suriye'ye silah sevkiyatı araştırılsın'

Batı basınında çıkan haberleri endişeyle karşıladıklarını kaydeden Rusya Dışişleri Bakanlığı konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Libya'dan gelen silahların Katar ve Türkiye üzerinden Suriye'ye ulaştığı yönündeki haberleri endişe ile takip ettik. Listede makineli tüfek, havan topu, tanksavar sistemleri yer alıyor. Rusya Federasyonu, BM Güvenlik Konseyi Libya ile ilgili yaptırımlar Komisyonu'ndan yukarıda belirtilen bilgilerle ilgili araştırılma yapılması isteğinde bulundu. Komisyonun isteğimize hızlı şekilde yanıt vereceğine, objektif ve tarafsız çerçevede araştırılma yapılacağına düşünüyoruz.” denildi. Rusya Dışişleri Bakanlığı'na göre, eğer bu bilgiler doğruysa, bu durumda Libya kaynaklı silah sevkiyatını tamamen yasaklayan mevcut uluslararası yaptırımın kaba şekilde ihlal edildi.

Suriye'deki olaylara etkisi olan ülkelere çağrı yapan Rusya, Suriye'ye yasadışı yabancı silah sevkiyatını durdurmak için ellerinden gelen her şeyi yapması isteğinde bulundu. Resmi açıklamada, “Çünkü bu eylemler (yasadışı silah sevkiyatı) Suriye krizinden çıkış yolunu bulmayı apaçık şekilde yavaşlatıyor. Ayrıca 7 Mayıs tarihli Rus-Amerikan anlaşmaları bağlamında Suriye ile ilgili uluslararası konferans hazırlığını da zorlaştırıyor.” ifadelerine yer verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir