Rusya: Suriye’de siyasi çözüm hâlâ mümkün

Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma Uluslararası İlişkiler Komisyonu Başkanı Mihail Margelov, Suriye krizine siyasi çözümün hâlâ mümkün olduğunu söyledi.

Rusya: Suriye’de siyasi çözüm hâlâ mümkünSuriye’de iç savaş yangının siyasi metotlarla söndürülmesinin mümkün olduğuna değinen Margelov, uluslararası topluma Cenevre konferansının toplanması ve siyasi çözüm konusunda iradesini ortaya koyarak ısrarlı olması çağrısında bulundu.

Rusya ve ABD’nin Cenevre’de uluslararası bir konferans toplanması konusunda hemfikir olduğuna değinen Rus yetkili, “ABD, Rusya ve Avrupa ülkeleri Suriye’de akan kanın durmasını istiyor.” dedi.

Rusya ve ABD’nin inisiyatifi ile başlatılan uluslararası konferans çalışmalarının birkaç ay içinde gerçekleşmeyebileceği değerlendirmeleri yapılıyor.

Suriye’de şiddetin giderek tırmandığını hatırlatan Margelov, kimin kanının daha değerli olduğu tartışmasının artık yersiz olduğunu söyledi. Rus yetkili, “ABD’nin muhalif gruplara silah vereceğini açıklaması en basit tanımı ile tuhaf. Suriye’nin Dostları Grubu da muhalefete askeri yardımda bulunma kararı aldı.” eleştirisi getirdi.

Suriye’de muhalif grupların, öldürdükleri bir kişinin cesedini yemeleri ile ilgili görüntüleri değerlendiren Margelov, “Bu tür bir savaşın sonuçlarını tahmin etmek mümkün değil. Silahları kimin kullanacağı belirsiz.” uyarısı yaptı.

Margelov, muhalefetin, Cenevre'de yapılan ilk konferansın sonuçlarını tanıdığını açıkladığını, ancak ikinci Cenevre konferansına katılmayı ise reddettiğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir