Rusya: Şam, konferansa katılmaya hazır

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Aleksandr Lukaşeviç, Suriye yönetiminin planlanan uluslararası Suriye konferansına katılmak için hazır olduğunu açıkladı.

Rusya: Şam, konferansa katılmaya hazırMoskova'da düzenlenen basın toplantısında konuşan Lukaşeviç, "Suriye hükümetinden uluslararası konferansa katılım konusunda prensipte hazır oldukları yönünde onay aldık." dedi. Bu noktada konferans için henüz bir takvim açıklamanın zorluğuna değinen Rus diplomat, "Hangi ülkelerin konferansa katılacağı ve muhalefet adına kimlerin yer alacağı henüz belirsizliğini koruyor." dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, konferans için 10-12 Haziran takvimi öngördüklerini, ancak süre ile ilgili sınırlama getirilmesinin doğru olmayacağını ifade etmişti. İkinci Cenevre konferansının Kuzey İrlanda'da 17-18 Haziran'da yapılacak G-8 zirvesi öncesi yapılması planlanıyor.

Rusya ve ABD'nin öncülüğünde ikincisi düzenlenecek Cenevre Konferansı'na muhalefetin katılımı ise belirsizliğini koruyor. İstanbul'da düzenlenen Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Milli Koalisyonu'nun toplantısı ile ilgili değerlendirmede bulunan Lukaşeviç, toplantının ilk sonuçlarının cesaret verici olmadığını söyledi.

Basında yer alan bilgileri değerlendiren Lukaşeviç, "Madrid'de yapılan toplantı ve İstanbul'da devam eden toplantı cesaret verici değil. Onlar Cumhurbaşkanı Beşşar Esed'in görevi bırakması ön şartını yine gündeme getiriyor. BM çatısı altında hükümet kurumasını öneriyor. Genel olarak konuşursak, onlar konferans fikrini sulandırmak ve Cenevre Mutabakatı'nı iptal etmek için mümkün olan her şeyi yapıyor…" suçlamasında bulundu.

Lukaşeviç tüm bunlara rağmen, Rusya-ABD inisiyatifi ile ortaya atılan Suriye krizinin çözümüne yönelik uluslararası konferansının başarılı olmasını ümit ettiklerini vurguladı.