Rus tatil paketleri patladı.. Türkiye'ye uçak bileti karaborsada

Rusya’da tam bir “Türkiye coşkusu” yaşanıyor. Başkan Putin’in turizmde “yasak” kararını kaldırmasının üzerinden 3 gün geçtikten sonra Türkiye, tur paketi satışlarında “lider ülke” konumuna yükseldi.

7 ayin acisi 3 gunde cikti!Son güncelleme : 04.07.2016 10:40Rusya’da tam bir “Türkiye coşkusu” yaşanıyor. Başkan Putin’in turizmde “yasak” kararını kaldırmasının üzerinden 3 gün geçtikten sonra Türkiye, tur paketi satışlarında “lider ülke” konumuna yükseldi.

Kommersant gazetesinin tur operatörlerine dayanarak derlediği verilere göre, hafta sonu itibarı ile Rusya genelinde satılan tur paketlerinin yüzde 35’i Türkiye olarak saptandı.

Böylece Türkiye, yedi aylık “yasak” döneminde elinden alınan “Ruslar için en popüler tatil destinasyonu” unvanına Putin’in verdiği iznin üzerinden 72 saat geçmeden geri dönmüş oldu. Kıbrıs ikinci, Yunanistan üçüncü en fazla rağbet gören destinasyon durumunda. TürkRus'un haberine göre bir tur acentası yetkilisi, "Şu an en ucuz Türkiye turu kişi başı 40 bin ruble, ama örneğin 60 bin ruble olan Girit'le kıyaslarsanız hala ucuz" dedi.

YÜZDE 6,7'DEN YÜZDE 35'E

Gazeteye bilgi veren bir turizmci, Cuma sabahı yüzde 6,7 olan Türkiye turlarının genel satışlardaki payının Pazar günü yüzde 35,6’yı bulduğunu söyledi.

RBK ajansı, Türkiye’nin yasağın kalkmasının ertesi günü Yandex Travel servisinden tur operatörlerinin en fazla ürün önerdiği ülke durumuna yükseldiğini yazmıştı.

Türkiye’ye ilk turist grupları  hafta sonundan gitmeye başlarken, sektör temsilcileri charter seferleri ile yoğun gelişlerin bayramdan hemen sonra beklendiğini vurguladı. Hafta sonu itibarı ile Rusya’nın tüm büyük tur operatörleri Türkiye satışlarına başladı.

'PROVA TAMAM, SIRA GALADA!'

Bir sektör temsilcisi, “Şu an Türkiye’de uzun bayram tatili nedeniyle iç turizmde artan talep otellerin kriz ortamında nispeten nefes almasını sağlamıştı. Ölü geçen turizm sezonunda bayram tatili ve yerli turist ile prova yapıldı; bayramdan sonra Rus turistlerle galaya hazırlanıyoruz” dedi.

Bu arada sadece tur paketlerine olan talebin değil, tatilini kendisi organize eden bireysel turistlerin Türkiye uçak biletlerine olan talebinin de rekor düzeyde arttığı bildirildi.

Aviasales sitesinin verilerine göre Moskova-Antalya biletleri yüzde 30, Moskova-İstanbul biletleri yüzde 25 daha fazla talep edilmeye başlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir