Rum Dışişleri Bakanlığı Türkiyeyi endişeyle izliyor

BM’nin ve İngiltere’nin, Barış Gücü’nün görev süresiyle ilgili raporun da kararın da sürpriz içermeyeceği konusunda Rum tarafını teskin etmekte olduğu, ancak Türkiye’nin Azerbaycan aracılığıyla “sorun çıkaracak ve cephe açacak bazı tezler ileri götürdüğü” iddia edildi.

Rum Dışişleri Bakanlığı Türkiyeyi endişeyle izliyor

Fileleftheros gazetesi haberine göre“Türkler Kıbrıs Cumhuriyeti'ni Sorgulamak İçin Azerileri Öne Koyuyor” başlıklı haberinde, BM sekreterliğinin ve İngilizlerin Rum Yönetimi'ne, Kıbrıs müzakerelerinin ekim ayında yeniden başlaması öncesinde karışıklık oluşturmak istemedikleri, bu nedenle Barış Gücü'nün görev süresinin uzatılmasıyla ilgili gerek Genel Sekreter raporunda gerek Güvenlik Konseyi kararında sürpriz olmayacağını ilettiğini yazdı. Edindiği bilgilere dayanarak Ankara'nın Azerbaycan aracılığıyla, “sorun çıkaracak ve cephe açacak bazı tezler ortaya koymaya çalıştığını” iddia eden gazete “hedef, 186/64 sayılı karar için hazırladıkları darbelerle Kıbrıs Cumhuriyeti'nin sorgulanmasıdır” ifadesini kullandı, özetle şunları ekledi:

“Aynı bilgiler Azerilerin, Ankara'nın teşvikiyle, Güvenlik Konseyi'nde raporun ve kararın görüşülmesi sırasında BM Barış Gücü'nün görev-yetkileri konusunu gündeme getirmeye çalışacakları yönündedir. Bu, Bakü'nün geçmişte de Kıbrıs sorununun özüyle ilgili olmayan konuların görüşülmesi sırasında da gündeme getirdiği bir meseledir.

Genel Sekreter'in raporu Güvenlik Konseyi'ne 8 Temmuz civarlarında sunulacak ve verilen teyitlere göre tanımlayıcı bir rapor olacak. Ancak Genel Sekreter'in iyi niyet misyonuna, yani prosedüre ve Kıbrıs sorununda bundan sonra atılacak adımlara kısa atıflar da içerecek.
Bilindiği gibi İngilizler tarafından hazırlanan karar taslağı 10 Temmuz'da sunulacak ve Güvenlik Konseyi tarafından Temmuz sonunda benimsenmesi bekleniyor.”

Haftalık Kathimerini gazetesi ise “Temmuz'da Teknik Karar” başlıklı haberinde Genel Sekreter'in Barış Gücü ile ilgili raporunun Güvenlik Konseyi'ne 8-10 Temmuz'da sunulacağını, raporda Genel Sekreter'in iyi niyet misyonu, Aleksander Downer'ın Cumhurbaşkanı Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis'le görüşmeleri ile ilgili 2-3 paragraf bulunacağını ancak sürpriz beklenmediğini yazdı.

RUM DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI ENDİŞEYLE TÜRKİYE'Yİ İZLİYOR

İngilizlerin, teknik bir rapor sunacaklarını en üst düzeyde teyit ettiklerini ancak Türkiye'nin yeniden Azerbaycan aracılığıyla zorluklar çıkarmayacağını kimsenin garanti edemeyeceğini belirten gazete, Rum Dışişleri Bakanlığı'nın, BM Barış Gücü'nün görev-yetkilerine itirazını artık açıkça ortaya koyarak eskidikleri ve güncellenmeleri gerektiği “gerekçesiyle” değiştirilmesini isteyen Türkiye'nin hareketlerini endişeyle izlediğini belirtti.

Gazete Barış Gücü kararının Güvenlik Konseyi'nde 30 Temmuz'da alınmasının beklendiğini ancak 15 Temmuz civarlarında Genel Sekreter'in Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim'ın düzenlenecek özel bir kapalı oturumda Konsey üyelerine bilgi vereceğini haberine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir