Rolls-Royse'a usulsüzlük soruşturması

İngiliz Ciddi Dolandırıcılık Bürosu denizaşırı pazarlarda rüşvet ve yolsuzlukla ilgili endişeler üzerine Rolls-Royce için resmi soruşturma başlattı.

rolls-royse'a usulsuzluk sorusturmasiŞirketten 2012 Aralık ayında Çin ve Endonezya'da olası rüşvet hakkında bilgi sağlaması istendi. İddiaların bazıları 10 yıldan geriye uzanmakta.

Bu iddialar İngiliz firmasının yeterince personele sahip olmadığı ülkelerdeki Rolls-Royce "aracıları" hakkında. Bu aracılar satış, dağıtım, onarım ve bakım işlemlerini yürüten yerel şirketler.

Rolls-Royce Dolandırıcılık Bürosu ile görüşmelere başladığı 2012 Aralık ayında, 2008 yılından bu yana kendi iç uyum prosedürünü güçlendirmekte olduğunu vurguladı.
Ayrıca yeni bir davranış kodu belirlendiği ve bugünkü prosedürleri inceleyecek bağımsız bir danışmana başvurulacağını söyledi.
 
İngiliz şirketi 50 ülkede 40.000'den fazla kişiyi istihdam etmektedir.

Liberum Capital'den sektör analisti Ben Bourne, "Rolls-Royce motorları düşündüğümüz kadar iyiyse" soruşturmanın şirket için bir sorun olmaması gerektiğini söyledi.

Yakın geçmişte sektörün diğer bir önde gelen şirketi olan BAE Systems sözleşmeleri kazanmak için yapılan ödemeler üzerinde "kasten yanıltıcı" bilgi vermekten suçlanmıştı.
Şirket 2010 yılında 286 milyon sterlin para cezası ödedi. Bu gece şirketin ABD ve İngiltere arasındaki kolları arasında paylaşıldı.

Uzman Bourne Rolls-Royce için benzer cezalar verilirse, bunun şirket için çok ciddi olmayacağını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir