Risk primi 8 ayın zirvesinde

Piyasalarda artan gerilim ile risk primlerinde son 8 ayın en yüksek seviyesine gelindi.

Risk primi 8 ayın zirvesinde

İkinci haftasına giren Gezi Parkı protestolarında artan gerilim piyasalar üzerinde etkisini gösteriyor. Aracı kurumlardan ve uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’den gerilimin devam etmesi halinde risklerin artacağı uyarısı piyasa rakamları üzerinde etkili.

Geçtiğimiz hafta gerilimin tırmanması ile 5 yıllık risk primi (CDS)Cuma günü 165 baz puandan 169 baz puana yükselirken, haftasonu Başbakan Erdoğan’dan gelen açıklamalar sonrasında CDS’ler yükselişine devam etti.

Haftanın ilk işlem gününde 8 baz puanlık artış ile 175 baz puana tırmanan risk primleri Ekim 2010’dan bu yana görülen en yüksek seviyeye ulaşmış oldu.

Yabancı yatırımcı için gerilimin artması ve piyasalarda çıkışın hız kazanması sonrasın dolardaki hareketler ve FED açıklamaları sonrasında TL 41 kur arasında en kötü performansı gösteren ikinci kur oldu.  Kur 2008 Eylül seviyelerine döndü.

Yıl genelinde kazançlarını da veren BIST 100 yıl genelinde yüzde 2.8 düşüş yaşadı. Türkiye yüzde 2.9  düşen Yunanistan borsası sonrasında ikinci sırada.