Risk az, getiri yüksek

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye’nin riskleri az ama getirisi yüksek bir ülke olduğunu söyledi. Gül, Kuveyt’in Türkiye’de bankacılık sektöründe faaliyetlerini artıracağını ifade etti

risk az, getiri yuksek Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kuveytli firmaların Türkiye’deki bankacılık sektöründe etkin olduğunu ve bankacılık sektörüne yatırımlar konusunda daha da faal hale geleceklerini söyledi. Resmi bir ziyaret için Kuveyt’e giden Gül, Türk ve Kuveytli işadamalarının katıldığı İş Forumu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye ve Kuveyt arasında siyasi ilişkilerin mükemmel düzeyde olduğunu belirtirken, ekonomik ilişkileri de geliştirmenin önemine dikkat çekti.


BANKCILIK ETKİLERNİRKuveytli işadamlarına, “Türkiye riskleri az ama getirisi yüksek olan bir ülkedir” diye seslenen Gül, Kuveyt’te bankacılık sektöründen isimlerle ve Kuveyt Emiri Şeyh El Sabah ile görüşmelerinin ardından Kuveyt’in Türkiye’de bankacılık sektöründe faaliyetlerini artıracağını şu sözlerle anlattı:“Bankacılık sektöründe zaten Kuveytli firmalar etkin bir şekilde var, ama bu etkinin daha da artacağını gördüm. Değerli dostum Emir tüm bakanlara talimat verdiğini, özellikle bankacılık sektöründe yatırımlar konusunda Türkiye’de Kuveyt’in daha faal olacağını söyledi.”
 Türkiye’de Kuveyt sermayeli bankalar arasında, Kuwait Finance House’un Türkiye iştiraki olan ve katılım bankacılığı alanında faaliyet gösteren Kuveyt Türk ve Eurobank Tekfen’i satın alarak Türkiye bankacılık sektörüne 2012’de giriş yapan burgan bank yer alıyor.
“Türkiye büyük yatırımlarını sadece devlet bütçesiyle değil, özel sektör ortaklığı ile yapıyor. Burada da Kuveyt yatırımcıları için özellikle finansman açısından çok iyi bir imkan olduğuna inanıyorum” diyen Gül Kuveyt havaalanının büyütülmesi için açılan ihalede Türk firmalarının da yeterlilik aldığını hatırlattı. Gül, “Ümit ederim bu ihale sürecinde başarılı çıkacaklar ve bu Türkiye ile Kuveyt arasında ekonomik faaliyetlerin önemli ayağını teşkil edecek” dedi.
 Abdullah Gül, özellikle savunma sanayiinin de iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi için önemli bir alan olduğuna da dikkat çekti. TİCARET TARTIŞMASIEkonomi Bakanı Nihat Zeybekci de, “İki ülke arasında Tercihli Ticaret Anlaşması’nın hâlâ tam olarak hayata geçirilmemiş olmasından üzüntü duyuyoruz” dedi. Kuveyt’in 410 milyar dolarlık bir fon gücünün olduğunu ve yurtdışı doğrudan yatırım tutarının 24.5 milyar doları aştığını kaydetti.Nihat Zeybekci, doğrudan yatırımın ve fon yatırımlarının yanı sıra, Kuveytli işadamlarının, Kuveyt’in altyapısında ve şehirciliğinde çok önemli projeler gerçekleştiren Türk müteahhitlik sektörüyle birlikte üçüncü ülkelerde ortak işler yapmasının önemli olduğunu söyledi.
ENFLASYONDA AŞAĞI TREND BEKLİYORUZMaliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kuveyt Finance House’un Türkiye’de bir iştiraki olduğunu ve 1989’da Türkiye’ye 12 milyon dolar sermaye koyduğunu belirterek, “Sonra hiç sermaye artırımı yapmadılar. Şu anda büyüklükleri  1.2 milyar dolara ulaştı. Tam 1000 kat arttı” dedi.
 Kuveyt’te İş Forumu’nda bir sunum yapan Şimşek, “Enflasyonda yılın ikinci yarısından itibaren aşağı yönlü trend bekliyoruz” dedi. “TL’deki değer kaybı Türkiye’nin rekabetçiliğini artırıyor” diyen Şimşek, konuşmasında “Reel sektörün açık döviz pozisyonu yönetilebilir, endişe kaynağı değil” ifadelerini kullandı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir