Reel sektörden faiz indirimine destek

Kârlılıkta ilk kez 2007 rakamlarının yakalandığını belirten TGSD Başkanı Cem Negrin, "Faizler kademeli düşürülsün, 5 yılda ancak yakaladığımız yüzde 10'luk büyüme devam etsin" dedi

reel sektorden faiz indirimine destekBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Seçim sonrası piyasalar normalleşme sürecine girdi. Borsa yükseliyor, 70 bini aştı. Faizler düşüyor. Merkez Bankası da herhalde bu süreci değerlendirecektir. Nasıl daha önce olağanüstü toplanıp faizleri artırdıysa, şimdi de olağanüstü toplanıp faizi düşürmesi gerekir" sözlerine reel sektörden de destek geldi.

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Cem Negrin, Avrupa'da ekonominin rayına girmesiyle birlikte hazırgiyim ihracatının yüzde 9-10 aralığında artığını belirterek, yaşanan bahar havasının devam etmesi için Merkez Bankası'nın faiz oranlarını kademeli olarak indirmesini beklediklerini söyledi.Ekonomi ve Strateji Danışmanlık Hizmetleri'nin TGSD için hazırladığı Hazır Giyim Endeksi'nin sonuçlarını değerlendiren Negrin, endeksin başlangıcını oluşturan 2007 sonundan bugüne kadar ilk kez kârlılıkta başa baş seviyenin yakalandığını bildirdi.

Negrin, bunda kurlardaki artışın büyük rolü olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: "Son 12 aydır ihracatımız hem ürün hem fiyat bazında sürekli artıyor. En büyük pazarımız olan Almanya'ya yaptığımız ihracat 2014 ilk çeyrekte 2013'e göre yüzde 8.4 arttı. İkinci sıradaki İngiltere'de yüzde 6.8, üçüncü İspanya'da ise yüzde 9.1'lik ihracat artışı elde ettik. İlk 15 ülke içinde Romanya'da yüzde 76.6 Polonya'da yüzde 69.2 Irak'ta ise yüzde 31.2 oranlarında yükselme kaydettik.Euro 3 liranın altına inmeliAvrupa'da artan perakende harcamaları bizim ihracatımızın yükselmesinde önemli bir faktör oldu. İhracatımızın yüzde 75'ini Avrupa'ya yapıyoruz.

Euronun 3 TL'ye çıkması kârlılığımızı son derece olumlu etkiledi. 5 yıl boyunca sürekli gerileyen kârlılığımızda uzun bir aradan sonra ilk kez kârlılıkta 2007 sonu ile başa baş bir seviye yakaladık. Bunu sektörümüzün ve ülkemizin geleceği adına kaybetmememiz gerekiyor.Hatırlanacağı üzere Merkez Bankası ocak ayında faizlerde kuvvetli bir artışa gitmişti. Yerel seçimler sonrasında oluşan koşullar içinde faizlerin 1-2 puan indirebileceğini düşünüyoruz.

Merkez Bankası kademeli faiz indirimine giderse TL'nin yeniden değerlenmesini engelleyebilir. Biz sonuçta firmalarımızın faiz kaynaklı zarar etmesinin önüne geçilmesini istiyoruz."Negrin, euroda kurun 3 TL civarında tutulmasının hazır giyim ihracatı açısından son derece önemli olduğunu, bu rakamın altının yakalanan olumlu trendi sıkıntıya sokacağını sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir