Rakipler artıyor, rekabet sertleşecek

FED'in başına kimin geleceği merak edilirken yeni isimler ile gündem yeniden hareketleniyor.

Rakipler artıyor, rekabet sertleşecek

Küresel krizde ABD Merkez Bankası FED’in başında olan Ben Bernanke kimilerine göre iyi iş çıkartırken kimlerine göre ise çok da başarılı olmadı. Piyasalara sağladığı likidite ise helikopter Ben lakabını olan Başkanın süresi 2014’ün ilk ayından sona eriyor. Bernanke’nin yeniden başkan olmayacağının kesinleşmesi ile ilk gündeme atılan isim Bernanke’nin yardımcısı Janet Yellen oldu. Piyasaların da sıcak baktığı bu isim uzun süre tek aday olarak algılanırken son aylarda dişli rakiplerin adı gündeme gelmeye başladı.

İlk dikkat çeken isim Obama’nın ekonomi danışmanı Larry Summers olurken Demokratlar cephesinden bu isme karşı olanlar fikirlerini dile getirdi. Başkan Obama Summers’a gelen eleştirilen abartılı olduğunu belirtti. Bu açıklamalar Obama’nın Summers’a sıcak baktığı algısını güçlendirse de ABD Başkanı opsiyonları arttırmak istediğini ortaya koyarak bir başka isimi gündeme getirdi. 1987-2010 yılları arasında FOMC kurulundan yer alan ve görev süresinin son 4 yılını başkan yardımcılığı görevinde geçiren Donald Konh.

Konh’un dışında şimdi yakından tanıdığı ABD’nın eski Hazine Bakanı Timothy Geithner’ın adaylar arasında yer alacağı konuşuluyor. Daha önce NY FED Başkanlığını yürüten Geithner Obama seçildiğinden beri ekonomi takımında yer aldı. Adımı vermek istemeyen kaynakların verdiği bilgiye göre FED Başkanı olarak olmasa da Giethner’ın yeniden Obama’nın takımından yer alacak. Geithner’ın Obama ile geçmişinin Summers’dan uzun olduğuna dikkat çekilirken, Giethner’ın danışmanlık da yapabileceği dile getirildi.  Aynı kaynaklardan gelen bilgilere göre eski Hazine Bakanı’da Summers’a sıcak bakmayanlar arasında yer alıyor. Obama’nın ekonomi takımından yer alan iki isim arasında daha önce yapılan toplantılarda gerginlik olduğu da basına yansımıştır. Obama’nın ilk döneminde kendisini iki kez terk eden Geithner’ın ile kişisel dostlukları da süreçte etkili olabilecek farklı bir etken olarak gösteriliyor. 

YELLEN’A CİNSİYET AYRIMCILIĞI YAPILIYOR

Summers’ın daha önce kadınlar ile ilgili konuşmaları başkanlık sürecinde gündeme taşınırken cinsiyet ayrımcılığı yapmakla suçlanırken Obama’da Yellen’ı seçmemesi halinde aynı suçlamalar ile yüzleşmek istemediği için alternatifleri attırmaya çalışıyor. Buna karşılık NYT yazarlarından Paul Kurgman’da Yellen’a cinsiyet ayrımcılığı yapıldığını belirtti.

FED Başkanlığı için adaylar arasında Yellen’a karşı cinsiyetçi kapmaya yürütüldüğünü dile getiren Krugman kadın düşmanlığı ve cinsiyetçilin yapıldığını savundu.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir