QE'ler beklentileri karşılamadı

FED tarafından yapılan araştırmasına göre, parasal genişlemenin ABD ekonomisi üzerindeki etkisi sınırlı kalmış.

QE'ler beklentileri karşılamadı

FED’in tahvil alım programının sınırlandırmasının tartışmalarının arttığı şu günlerde mevcut teşviklerin ne kadar işe yaradığı ortaya koyuldu. QE’lerin başladığı dönemde etkileri daha net bir şekilde hissedilirken arka arkaya gelen yeni teşvik ile etkinin azaldığı gözlendi.

Teşvikler sonrasında ekonomiyi değerlendiren iki yerel FED ekonomisinin hazırladığı çalışmada QE’lerin beklendiği kadar etkili olmadığını ortaya koydu.

San Francisco Fed ekonomisti Vasco Curdia ve New York Fed ekonomisti Andrea Ferrero’nun hazırladığı çalışmada bitiminden iki yıl sonra QE2’nin ekonomik büyümeye hala 0.13 puan, enflasyona ise 0.03 puan katkı yaptığı ortaya koyuldu. Bu, 0.25 puanlık faiz indiriminin yarattığı etkinin sadece yarısı olarak niteleniyor.

Bu nedenle faiz artırım haberinin geldiği dönemin ekonomideki etkisi, QE bitiyor dönemindeki etkinin çok daha fazla üzerinde olması bekleniyor.

QE2 tarzı programların büyümeye etkisi sadece ılımlı olabileceği kaydedilirken FED’in politika faizinin artırılmaya başlanması konusundaki iletişimin, varlık alımlarının sonlandırılmasına ilişkin geleceğe dönük rehberlikten daha büyük etkisi olacağına dikkat çekiliyor.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir