QE bitince hisseler uçacak

Wells Capital, FED'in tahvil alımlarını azaltmaya başlamasının ardından hisse senedi piyasalarının yükselmesini bekliyor.

QE bitince hisseler uçacak

FED'in tahvil alımlarını azaltmaya başlamasının ardından hisse senedi piyasalarında neler olacağı uzun süredir tartışılıyor.

FED'den gelecek adımın etkileri merakla bekleniyor. Piyasaları destekleyen temel unsur olarak görülen parasal genişlemenin sona ermesinin piyasalar için yıkıma yol açabileceğine ilişkin görüşlere tam tersi yönündeki bir açıklama Wells Capital'den geldi.

Wells Capital Yatırım Stratejisti Jim Paulsen, Büyük FED Efsanesi'nin 2014 yılını hisse senetleri için daha iyi bir yıl yapacağını söyledi.

Bir senaryoya göre, tahvil alımlarının azaltılmasıyla ekonominin iki ayağı üzerinde duramayacak hale gelirken, güvenin kaybolacağı ve hisse senedi piyasalarında endişenin artmasından korkuluyor.

Fakat olaya optimist gözle bakan Paulsen, para politikası ile parasal genişlemenin ekonomide küçük rol oynarken, finansal piyasalarda gereğinden fazla rol oynadığını savundu.

FED'in adımının Eylül'de felakete yol açmaması durumunda, ekonominin güçlenmesine duyulan güvenle piyasaların yükseleceğini belirtti. Güvendeki erozyonla birlikte 2000 yılından bu yana çarpanların büyük ölçüde gerilediğine değinen Paulsen, fiyat/kazanç oranlarının en fazla yarar sağlayanlar arasında olacağını ifade etti.

Açıklamalarına kanıt olarak ise Paulsen şunları gösterdi:

- Tüketici güveni yükseldi.
- ISM imalat endeksi Temmuz ayında iki yılın en yüksek seviyesine çıktı.
- S&P 500 endeksi geçtiğimiz hafta 1,700 puan ile zirve seviyesini test etti.
- Dolar yeniden sen başındaki seviyelerine geriedi.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir