Putin yatırım atağı başlatacak!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ekonominin enerji ihracatıyla büyüdüğü dönemin kapandığını belirtti. Enerji gelirlerini ikame edecek "sihirli değneklerinin" olmadığını söyleyen Putin, ülke genelinde yatırım atacağı başlatacaklarını dile getirdi.

Putin yatırım atağı başlatacak!

Putin, St. Petersburg'daki Uluslararası Ekonomi Forumu'nda yaptığı konuşmada, Rusya'nın her ne pahasına olursa olsun enflasyonun önünü kesmeye yönelik adımlar atmaya devam edeceğini belirterek, demiryolu ve karayolu dahil alt yapının geliştirilmesi için Sosyal Yardım Fonu'ndan 450 milyar ruble (13.6 milyar dolar) yatırım yapılacağını kaydetti.

Üst düzey yardımcısını Merkez Bankası'nın başına atayarak para politikalarına devam edeceğini sinyallerini veren Putin, "En önemli vazifemiz, istikrarlı bir ekonomik büyüme için gerekli şartları oluşturmaktır" şeklinde konuştu.

Amaçlarının devlet kapitalizmi olmadığını dile getiren Putin, kamu şirketlerinin başında bulunanları da uyararak, başarılı olamayanların cezalandırılacaklarını belirtti.

Putin, Gazprom'un doğal gaz ihracatı üzerindeki tekelini de rekabete açarak, rakiplerinin yurtdışına sıvılaştırılmış doğal gaz satışına izin vereceğini söyledi.

Rus devlet petrol şirketi Rosneft'in Çin'le imzaladığı petrol ihracatı anlaşmasından övgüyle bahseden Rusya Devlet Başkanı, özelleştirmelerin de zamana yayılarak yapılacağını, bu sırada da sermaye piyasalarının güçlendirileceğini kaydetti.

"En kritik önceliğimiz ticari ortamı iyileştirmek" diyen Putin, "Belediye başkanınından bakanına, polis memurundan emniyet müdürüne kadar herkes bu önceliği gerçekleştirmeye çalışmalı" ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir