Putin, "haklıyız" algısıyla dünyaya ukalaca kafa tutuyor

Türkiye ile Rusya arasında Fransa'nın başkenti Paris'teki BM İklim Değişikliği Zirvesi'nde süren gerilim Rus basınında geniş yer buldu. Kommersant gazetesi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in köprüleri tamamen yaktığını yazdı.

putin tum kopruleri yakti Zirveden notlar yayımlayan Rus Kommersant gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Putin’i zirvede köşe bucak aradığını öne sürdü. Gazetenin Kremlin'e yakınlığı ile bilinen yazarı Andrey Kolesnikov makalesinde, “Boşuna aradı. Çünkü Putin kararını vermişti. Erdoğan ile görüşmediği gibi zirve sonunda yaptığı açıklamalarla onun üzerine yürüme kararı aldığını sergiledi. Putin zirvenin sonunda IŞİD petrolü ile ilgili yeni kanıtlar elde edildiğini söyleyerek, Erdoğan ile arasındaki köprüleri tamamen yakmış oldu” tespitinde bulundu.

 ERDOĞAN’IN PUTİN’E “HODRİ MEYDAN” ÇIKIŞINI RUS TELEVİZYONLARI DUYURMADI 

Paris'teki zirvede Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Putin'e yönelik olarak sözlediği, "Böyle bir şey ispat edildiği anda ben bu makamda durmam, ama Sayın Putin'e soruyorum sen bu makamda durur musun?" sözlerini Rus yazılı basını ve televizyonlar görmezlikten geldi. Erdoğan’ın açıklamasından sadece “İspat edildiği an bu makamda durmam” bölümünü Rusya halkına duyuran Rus medyası, “Erdoğan çok iddialı konuştu. İŞİD ile petrol konusunda işbirliği yaptığı kanıtlandığında gerçekten istifa edecek mi acaba?” sorusu soruldu.

BM SURİYE ÖZEL TEMSİLCİSİ MİSTURA: KAVGAYI BIRAKIN, ASIL PROBLEME BAKIN 

Rusya ile Türkiye arasında vurulan uçak yüzünden patlak veren sürtüşme Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan Mistura’yı da tedirgin etmeye başladı. Ziyaret ettiği Norveç’ten Moskova ile Ankara’ya itidal çağrısı yapan Mistura, “Suriye krizinin çözümü için büyük çabalar sarf ederek gelinen noktayı muhafaza etmemiz ve geliştirmemiz lazım. Rusya ile Türkiye arasındaki talihsiz uçak krizini daha büyük kavgaya dönüştürmek yerine geçmiş bir hadise gibi algılayarak ileriye bakmamız lazım. Dünya topluluğunu çok daha önemli görevler bekliyor. Suriye içi diyaloğu başlatmamız gerekiyor. Ancak bu yönde ortak adımlar atarsak IŞİD denilen problemin de üstesinden gelinir” açıklamasını yaptı.

RUSYA'DAN NATO’YA: “SİZ DE SORUMLUSUNUZ” 

NATO’nun, “Rus savaş uçağı Türkiye hava sahasını ihlal etmiştir” tespiti Rusya’yı küplere bindirdi. Başbakan Davutoğlu’nun ardından Pazartesi akşamı NATO karargâhını ziyaret eden Rusya’nın temsilcisi Aleksander Gruşko, Genel Sekreter Birinci Yardımcısı Alexander Vershbow ile görüştü. Görüşmeden sonra, “Bundan böyle uçağımızın vurulmasında NATO’nun da sorumluluk payı bulunduğunu varsayıyoruz” dedi.

Gruşko, “Alexander Vershbow ile görüşmemde uçağımızın vurulmasıyla ilgili elimizdeki tüm askeri ve siyasi delilleri masaya koydum. Ancak NATO yöneticisinden tipik çifte standart tepkisi aldım. NATO’nun olay hakkında beyan edilenden farklı yorum yapmayacağı yanıtı aldım. Böylece NATO bir kez daha müttefiki Türkiye’nin işlediği bu hukuk dışı davranışı örtbas etmek istediğini gösterdi. NATO’dan olay hakkında daha detaylı tanım beklediğimiz için bundan böyle batı askeri ittifakının da uçağımızın vurulmasında belirli sorumluluk taşıyan taraf sayacağız” açıklamasını yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir