Putin ekonomi takımını yeniledi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ekonomi Bakanı Andrey Belousuv'u görevden alarak, yerine Merkez Bankası Birinci Başkan Yardımcısı Aleksey Ulyukayev'i getirdi

Putin ekonomi takımını yeniledi

Kremlin'den yapılan açıklamada, Belousov'un da Rusya Devlet Başkanlığı ekonomi danışmanlığına atandığı belirtildi.
   
Rusya Devlet Başkanı Putin'in kabulünde açıklamada bulunan Ulyukayev, kısa vade ekonomi politikaları ile resesyonla mücadele, hükümet yatırımlarının katkıları ile uzun vadede de özel yatırımları cazip hale getireceklerini söyledi.
   
Putin, Kremlin danışmanlığı koltuğunda oturan Elvira Nabiullina'nın da görevine son verdi. Eski Ekonomi Bakanlarından Nabiullina, Rusya Merkez Başkanlığı görevine bugünden itibaren resmen başlıyor.
   
Merkez Bankası Başkanı Sergey Ignatyev ise emekliye ayrıldı.
   
Putin'in son adımları, Kremlin'in kısmen durgunluk yaşanan ekonomi üzerinde kontrolü artırma girişimi olarak değerlendiriliyor. 
   
Belousov (54), son günlerde ekonomik durgunluğun üstesinden gelebilmek için hükümetin daha aktif politikalar üretmesi konusunda söylemleri ile gündeme gelmişti.
   
Kremlin'e yakınlığı ile bilinen Nabiullina da para politikalarının daha gevşek tutulması ve ekonominin güçlendirilmesini savunuyor.
   
Uzmanlara göre, Putin, Nabiullina ve Ulyukayev'in atamaları ile birlikte daha birleşik ve etkin bir ekonomi takımı kurmayı planlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir