Portekiz’de bütçe ilk onayı aldı

IMF ve Avrupa Birliği’yle imzalanan kurtarma programının son yılına girilirken bütçe de yine bir dizi tasarruf önlemi yer aldı.

Portekiz’de bütçe ilk onayı aldı

Oturum sırasında genel kurula giren bir grup protestocu hükümet aleyhine sloganlar attı.

İlk oylamanın ardından parlamento üyeleri bütçe kalemlerini tek tek tartışacak ve son oylama ay sonunda yapılacak. Başbakan Yardımcısı Paulo Portas eski alışkanlıklara dönmenin mümkün olmadığını belirtti:

Portekiz sorumsuz harcamaların ve sonsuz borcun olduğu dönemlere dönemez. Bu mümkün değil. Çünkü eğer bunu yaparsak Euro Bölgesi’ni terk etmemiz gerekir ve kendi kendine yetme hayali peşinde koşarak dünyada tek başımıza kalırız.”

Yeni bütçede kamu harcamaları 3 milyar euroun üzerinde azaltılacak. Bu sayede bütçe açığının milli gelirin yüzde 4üne çekilmesi hedefleniyor. Ayrıca kamu çalışanlarının maaşlarında da yüzde 2.5 ile yüzde 12 arasında kesintiye gidilecek.

Hükümetteki merkez sağ koalisyonu parlamentoda da çoğunluğu elinde tutuyor. Bu nedenle bütçenin sorunsuz bir şekilde kabul edileceği tahmin ediliyor.

Fakat bütçede öngörülen bazı tasarruf tedbirlerinin anayasa mahkemesinin incelemesinden geçmesine kesin gözüyle bakılıyor ve mahkeme önceki yıllarda çok sayıda mali önlemi iptal etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir