Polis okulları kapatılacak mı?

Hükümetin, "paralel yapı temizliği" kapsamında önce polis okulları kapatılacak. Bilgi işlem merkezlerindeki personel değiştirilecek, kamu sınavları büyüteç altına alınacak ve paralel görülen her kişi memurluktan uzaklaştırılacak.

polis-okullari-kapatiliyorParalel yapının devletteki yapılanması ile ilgili fotoğrafı çeken hükümet, bu yapıyla mücadele için hazırladığı planı da devreye sokacak. Önümüzdeki dönemde polis okullarının kapatılması, tüm bilgi işlem merkezlerindeki personelin değiştirilmesi de dahil 4 önemli adım atılacak. Hükümet'in öncelikli olarak atmaya hazırlandığı adımlar şöyle:

POLİS OKULLARI KAPATILACAK
Paralel yapının devlet içinde en iyi örgütlendiği birimlerin başında Emniyet teşkilatı geliyor. Yapının, kendi dershane ya da okullarında okuyan çocuklara polislik sınav sorularını verdiği ve kendilerine yakın isimlerin buralara gitmesinin sağlandığı uzun süredir konuşuluyor. Hükümet, polis okullarındaki eğitim-öğretim kadrosunun önemli bölümü bu yapıya yakın olduğu için sistemde köklü bir değişiklik yapılması üzerinde duruluyor. Başbakan Tayyip Erdoğan aslında polis yetiştirme sistemine neşter vurulacağının ilk sinyalini milletvekilleri ile yaptığı kahvaltılı toplantıda dile getirmiş "polis okullarının gözden geçirilmesi" gerektiği mesajı vermişti. Mevcut yapıda polis kolejleri ve polis meslek yüksek okulları bulunuyor. Yapılan çalışma kapsamında, polis yetiştiren okulların kapatılarak yeni bir yapılanmaya gidilmesi planlanıyor.

BİLGİ İŞLEM BOŞALTILACAK
Yapılan çalışmalar paralel yapının özellikle bakanlıklar, kamu kurumlarının bilgi işlem ile personel müdürlüklerinde örgütlendiklerini ortaya koydu. Personel bölümünü ele geçirerek bakanlık ya da kurumlara yeni alınacak kişilerin kendilerinden olmasını, kritik noktalara istedikleri kişinin gelmesini sağlıyorlardı. Bilgi işlem sayesinde ise en kritik bilgilere bile ulaşmak mümkün olabiliyordu. Önümüzdeki günlerde bilgi işlem ve personel müdürlükleri baştan sona yenilenecek. Buralarda çalışan kişiler genel müdürden memura kadar değiştirilecek.

SINAVLAR DİDİK DİDİK

Kamuya giriş sınavları tek tek incelenecek. Kopya çekilen sınavlar iptal edilecek. İptal kararı ile birlikte bu sınavlar ile göreve başlayanların memuriyetleri de sona erecek.

DEVLETTEN KOPACAK
Önümüzdeki günlerde devlet içindeki yapılar ile ilgili arka arkaya davalar gelecek. Emniyet'ten Milli Eğitime Bakanlığı'na kadar paralel yapı ile birlikte hareket edip suç işleyenler bu davalar sonrasında ortaya çıkacak.Davalar sonucunda çok sayıda kişinin devlet ile ilişkisi kesilecek.

HIRSIZ POLİS kovalamacası
Paralel yapının tele kulak skandalı devam ederken, her biri 500 bin TL değerinde olan 4 adet "İMEİ capture" cihazı aldığı da ortaya çıktı. Bulunan cihazlar ile ilgili müfettiş raporları tutulurken, soruşturma başlatıldı. Paralel yapının emniyette kontrol altına aldığı tüm birimleri de istihbarat gibi çalıştırdığı ortaya çıktı. Yalnızca istihbaratta olması gereken anahtar kopyalama, kilit makinesi ve maymuncukların Terörle Mücadele Şubesi'nde çıkmasının ardından kullanılan bu aletlerle birçok eve gizli gizli girildiğinin tahmin edildiği öğrenildi. Yetkililer bu alet ve makinelerin suç üretme, delil yerleştirme ve casusluk için mekanlara girilmek üzere kullanıldığı düşünülüyor.

Polis okulları kapatılacak mı?” üzerine bir düşünce

  1. Resmi Yokgözde nur

    ya neden kapatılıyo en büyük hayalim polis olmak tı yaşımdan dolayı başvuramadım kapatmayın ne olur elimden almayın hayalimi ben buna çok üzülüyorum almayın yalvarıyorum sizlere

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8 + = 16