PKK'lı Cemil Bayık İran'ın planını itiraf etti

KCK/PKK yöneticilerinden Cemil Bayık, çözüm sürecine ilişkin değerlendirmeleri esnasında İran ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

PKK'lı Cemil Bayık İran'ın planını itiraf ettiDört ülkede (Türkiye, Irak, Suriye ve İran) yaşayan Kürtlerin temsilcilerinin ve dünyanın çeşitli ülkelerinden gözlemcilerin katılacağı, 24-26 Ağustos tarihlerinde toplanması öngörülen Büyük Kürt Ulusal Kongresi öncesinde Milliyet'ten Mithat Sancar'ın sorularını cevaplayan KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, İran ve çözüm sürecine ilişkin dikkat çeken bilgiler paylaştı.

İşte, o röportajın ilgili bölümü:

Son günlerde İran’ın Kürt sorununda daha aktif bir rol oynamak istediğini gösteren gelişmeler yaşandı. Neçirvan Barzani İran’ı ziyaret etti ve alışılmadık bir protokolle ağırlandı.

Salih Müslim, İran’a davet edildi. Bütün bunların anlamı nedir sizce?

İran Ortadoğu’da hegemonik güç olmak istiyor. Bunun için Suriye’deki savaşı kazanması şart. Zaten ambargolar dolayısıyla çok sıkıştı, içeride de sorunları var. Yani İran ciddi tehlikelerle karşı karşıya. Suriye’deki savaşı kazanırsa, bunları aşabileceğini hesaplıyor. İran’ın geleceği, Suriye’deki bu savaşın gelişimine bağlıdır. Burada kaybederse, bırakın hegemon güç olmayı, şu anki varlığını bile sürdüremez. Bu nedenle Suriye’deki savaştan kazançlı çıkmak için, her yöntemi deniyor. En başta da bütün Kürtleri yanına almaya çalışıyor. Kürtleri yanına alamazsa kazanamayacağını biliyor. Bütün çabası bunun içindir.

Bu çabaların ya da bölgedeki gelişmelerin Türkiye’deki sürece etkisi ne olur?

İran, bu süreci baltalamak ister. Bunun için de sabotajlar dahil her yolu deneyebilir. Aslında Ortadoğu’daki bütün gelişmeler ve çekişmeler, Türkiye’deki çözüm sürecine doğrudan etki eder. Ortaya çıkabilecek olumsuz etkileri engellemek için süreci hızlandırmak gerekiyor. Önderlik de bunu açıkça söyledi. Sürecin sabote edilmemesi için, hızla ilerlemesi gerekiyor. Çünkü sabote edebilecek çok güç var. Hükümete gecikmeden adım atması yönündeki uyarılarımızın önemli bir sebebi de budur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir