Piyasanın Merkez'e ilk tepkisi

Merkez'in kararı sonrasında piyasalarda ilk tepkiler olumlu oldu.

Piyasanın Merkez'e ilk tepkisi

Merkez Bankası Para Politikası toplantısı sonrasında BIST’te yukarı yönlü hareket ikinci yarı açılışı ile desteklenirken faiz tarafında kararın olumlu algılandığı görüldü.

Merkezin mevcut konjonktürde sıkılaştırma üzerine baskı yaparken, enflasyon tarafına dikkat çekti. Faiz koridorunun üst bandından 75 baz puanlık artırım yapan Merkez’e piyasanın ilk tepkisi olumlu oldu.
 
İlk yarıyı yüzde 0.96’lık yükseliş ile 76.542 puanda kapatan BIST 100 endeksi  karar sonrasında ikinci yarıya yüzde 1.222lik değer artışı ile 76.740 puandan başladı.

Faiz tarafında ise 10 yıllıklarda karara daha net tepki geldi. Merkez’in kararı öncesinde 2 yıllık tahvil faizlerinde yüzde 8.33 seviyesi gözlenirken, karar sonrasında seviyede değişim gözlenmezken 10 yıllıklarda kara öncesi yüzde 8.68 olan faiz Merkez’den gelen açıklamalar sonrasında yüzde 8.52’ye geldi. 5yıllık faiz ise yüzde 8.56 seviyesinde.   

Karar sonrasında ilk yorumlarda sıkıştırma ve enflasyon tarafında dikkat çeken Merkez'in kararı ile yumruğunu vurduğu yönüdne oldu. İlerleyen dönemde Merkez'in sınırlı sıkılaştırmaya devam edeceği öngörüsüne yer verilirken, İntegral Menkul Değerler Araştırma Müdürü Egemen Candır, Merkez'in politika faizini yüzde 4,50’te tutarak büyümede aşırı olumsuzluklara izin vermeden TL’deki değersizliğe müdahale etmeye devam edebileceğini düşündüklerini dile getirdi.

Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç, TCMB tarafından bugün yapılan açıklamaların global ortam da desteklediği takdirde TL ve faiz açısından pozitif gözüktüğünü söyledi. Enflasyona dair kaygılar belirginleştiğine dikkat çeken Altınsaç; "enflasyonu artıran birden fazla unsurun aynı dönemde ortaya çıkması enflasyon beklentilerini olumsuz etkilemiştir. İşlenmemiş gıda grubundaki fiyat artışları, petrol fiyatlarındaki yükseliş ve döviz kurunda gözlenen oynaklık kısa vadede enflasyonu olumsuz etkilemeye devam edebilecektir. Kurul, bu gelişmelerin enflasyon üzerindeki etkilerinin büyük oranda geçici olacağını öngörmekle birlikte, fiyatlama davranışları üzerindeki olumsuz etkileri sınırlamak amacıyla ölçülü bir parasal sıkılaştırmaya gidilmesinin gerektiğini belirtmiştir." dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir