Piyasaların ''Kara Cuma''sı kazandırıyor

Piyasalarda yatırımcıların panikle satışa geçtiği ''Kara Cuma'' yatırımcılara en çok kazandıran günlerin başında geliyor.

piyasalarin ''kara cuma''si kazandiriyorBu sene de ''Black Friday'' yani ''Kara Cuma'' geldi çattı. Her sene olduğu gibi bu sene de yüksek indirim oranları satışların fırlamasına neden olacak.

 Bir çok büyük perakende şirketi, Perşembe günü erken saatlerde ''Şükran Günü''nün hemen öncesinde kapılarını müşterilerine açarken mağazaların önünde yine uzun kuyruklar oluştu. MarketWatch'da yer alan haberde, ''Kara Cuma'' günlerinin hisse senetlerini kelepir fiyattan satın almak için doğru zaman olduğuna dikkat çekildi. Piyasalarda ''Kara Cuma'' olarak adlandırılan günler panik ve kriz günlerini ifade ediyor.   Lehman Brothers'ın iflas bayrağını çektiği 15 Eylül 2008 ''Kara Pazartesi'' olarak tarihe geçti. Bugün 1,808 seviyesinde olan  S&P 500 endeksi o tarihte 1,193 seviyesindeydi. Lehman Brothers çöktüğü gün hisse senetlerine 10.000 dolar yatıran bir yatırımcının, yükselen hisse senedi fiyatlarından elde edilen kazanç ve temettü gelirlerinin toplamı göz önünde bulundurulduğunda, bugün toplam 19.000 doları olacaktı. Euro Bölgesi krizinin başladığı 2010 yılı başında yatırım yapan yatırımcıların kazancında ise yüzde 50 artış olduğuna dikkat çekiliyor. Fakat piyasalarda ''Kara Cuma'' olarak adlandırılan günlerde yatırımcılar panik ile satışa geçiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir