Piyasaların anahtarı güven

Yatırımcıların ABD'de yavaşlayan şirket kar büyümeleri konusunda fazla endişeli olmamaları gerektiği kaydedildi.

Piyasaların anahtarı güven

ABD piyasalarını hareketli günler bekliyor. Rekor karlar ve satış trendlerindeki bocalama gelecekte kar büyümesinin yavaşlayacağına işaret ediyor. Tahvil faizleri yükselirken, FED'in adım atacağı tarih de giderek yaklaşıyor.

Financial Times'da yayımlanan haberde, bu değişiklikleri hazmetmek için hisse senedi piyasalarında bir süre duraksama yaşanabileceği kaydedildi.

Bazı yatırımcılar daha temkinli olurken, boğa piyasasının henüz sona ermediği belirtildi. Piyasaları sürükleyen unsurun kar performans, düşük getiri ya da parasal genişlemeden ziyade güvendeki canlanma olduğu bildirildi.

Söz konusu senaryoda yatırımcıların yavaşlayan kar büyümesi konusundaki endişelerine değinilirken, hisse fiyatlarının kar trendinin ayrıştığına dikkat çekildi. Boğa piyasasının ikinci aşamaya geçtiği, kazanç büyümesini daha az önemli hale getirdiği belirtildi.

Endişe yaratan diğer bir unsurun yükselen tahvil faizleri olduğu fakat ekonomik güvene tepki olarak faizlerin yükseldiği kaydedildi. 1967 yılından beri tahvil faizleri ile tüketici güveninin birlikte yükseldiği dönemlerde hisse senedi piyasasının neredeyse yılda yüzde 12 değer kazandığı ifade edildi.

FED'in tahvil alımlarını azaltmasının hisse senedi piyasalarındaki partiye son vereceği görüşünün bir diğer endişe unsuru olduğunun bildirildiği makalede, adımın piyasalarda biraz hazımsızlığa neden olsa da, yılın geri kalanı için iyimserliğin süreceği beklentisine yer verildi.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir