Piyasalarda 'siyah kuğu' korkusu

Traderlar korkunç ‘’siyah kuğunun’’ dönmesinden korkuyorlar.

piyasalarda  'siyah kugu' korkusuTHE LİRA- Piyasaların, zayıf ekonomik sinyallere ve geopolitik çalkantılara rağmen Ocak ayında yeniden yükselişe geçmesi ile birlikte, traderlar korkunç ‘’siyah kuğunun’’ dönmesine karşı önlem almaya başladılar.

Siyah kuğu endeksine adını veren  ‘’siyah kuğu’’, daha önce yaşanmamış ama gerçekleştiğinde normal risklerin çok üstünde etki yaratabilecek riskleri tanımlamak için kullanılmaktadır. 

Geçtiğimiz birkaç ay içinde siyah kuğu endeksinin normal bölgesinin çok üzerinden işlem görmesi uzmanların dikkatini çekti. Stifel Nicolaus yönetici direktörü Dave Lutz ‘’ İnsanlar ucuz koruma alıyorlar. Bazı insanlar, Federal Reserve’in tahvil alımını azaltmaya başlamasını veya gelişmekte olan ülke piyasalarındaki geopolitik belirsizliği yok sayarak, piyasaların burada konumlanmaya devam edeceğini düşünüyorlar. Fakat bu siyah kuğunun tanımına benziyor’’ diye konuştu.

Endeks son olarak, son 50 günün hareketli ortalamasının üzerinde, son 200 günün hareketli ortalamasının ise oldukça üzerinde seyreden 132 seviyesi civarından işlem görüyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 + 7 =