Piyasalarda kimin ne yaptığı belirsiz

Asya borsaları, yatırımcıların İngiltere'deki erken genel seçimlere, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) para politikası kararına ve ABD Başkanı Donald Trump'ın görevden aldığı FBI eski başkanının Senato'nun sorularına vereceği cevaplara hazırlandığı günde yönsüz seyir izliyor.

New York borsası ise ABD'li finans ve bankacılık sektöründe faaliyet gösteren kuruluşların hisselerindeki artışla günü kazançlarla tamamladı.

piyasalar diken uzerinde!

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsaları MSCI endeksi seans başında yüzde 0.25 eksiye geçtikten sonra yatay seyrediyor. Japonya'nın Nikkei endeksi de dünkü kapanış seviyelerinde bulunuyor.

ABD borsaları enerji fiyatlarındaki keskin düşüşe rağmen dün artıda kapandı. FBI eski başkanı James Comey'nin bugün Senato komisyonunun sorularına cevap vermeden önce yapacağı konuşmayı yazılı olarak yayımlandı. Comey'nin konuşması Rusya'nın geçen yılki ABD seçimlerine müdahalesi hakkında yürütülen inceleme hakkında daha önce bilinmeyen bir bilgi içermiyor.

Sterlin ise İngiltere'deki seçimler öncesinde 1.2957 dolar ile iki haftanın zirvesinde bulunuyor. Başbakan Theresa May'in parlamentoda çoğunluğu artıracağına işaret eden dün yayımlanan anketler de sterlini destekliyor.

İngiltere'de seçim sonuçları açıklanmadan önce ise ECB para politikası hakkındaki kararını açıklayacak. Ardından ECB Başkanı Mario Draghi TSİ 1530'da basın toplantısı düzenleyecek.

Konu hakkında bilgi sahibi kaynakların geçen hafta Reuters'a verdiği bilgiye göre ECB'nin imkan olması halinde ekonomiye sağlanan desteği artırma taahhütünden vazgeçmeyi değerlendirmesi bekleniyor. Ancak yatırımcılar ECB'nin Eylül ayından önce tahvil alımlarını azaltacağının sinyalini vermesini beklemiyor.

Euro ise bu ay içinde gördüğü yedi ayın zirvesi olan 1.1285 dolara yakın seyrediyor.

NEW YORK BORSASI YÜKSELİŞLE KAPANDI

New York borsası, ABD'li finans ve bankacılık sektöründe faaliyet gösteren kuruluşların hisselerindeki artışla günü kazançlarla tamamladı.

Dow Jones Sanayi Endeksi 37,46 puan (yüzde 0,18) yükselişle 21.173,69 puana, Standard & Poor's 500 Endeksi 3,81 puan (yüzde 0,16) artışla 2.433,14 puana ulaştı. Nasdaq Teknoloji Endeksi de 22,32 puan (yüzde 0,36) kazançla 6.297,38 puana tırmandı.

ABD'li yatırım bankacılığı şirketlerinden JPMorgan Chase'in hisse başına değeri yüzde 1,1 değer kazanırken, Bank of America ve Citigroup'un hisseleri sırasıyla yüzde 1,7 ve yüzde 0,9 prim yaptı. Öte yandan, ABD'nin ticari ham petrol stoklarının beklenmedik şekilde artış göstermesinin ardından küresel piyasada petrol fiyatları yaklaşık yüzde 5 geriledi.

Kapanışta, ABD'nin Batı Teksas tipi ham petrolün varil fiyatı 45,77 dolardan, Londra Brent türü petrolün varil fiyatı da 48,11 dolardan işlem gördü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

− 2 = 1