Piyasalarda haftanın beklentileri!

Ateş çemberi! Ukrayna’daki savaş, Cuma akşamı büyüdü, küresel borsalar olumsuz etkilendi.

Piyasalarda haftanın beklentileri!

Avrupa ve Wall Street ekside kapandı. Saat farkı dolayısıyla biz fırtınaya yakalanmadık. ABD'de nisan ayında tarım dışı istihdam 288 bin arttı, işsizlik %6.3'e geriledi. Ama mart ayında fabrika siparişleri %1.1 artarak beklentilerin altında kaldı. Ukrayna'da Slavyansk'ta Rusya yanlılarının başlattığı harekatın ardından Odessa kenti de ateş çemberine döndü.

Çatışmalardan kaçan Rusya yanlılarının sığındığı sendika binası ateşe verildi, 38 kişi öldü. Slovyansk'ta Rusya yanlıları, orduya ait 3 helikopteri düşürdü. Onlarca kişi hayatını kaybetti. Gerginlik arttı, dolar değer kaybetti, altın atağa kalktı.

OBAMA: GENİŞ YAPTIRIMLAR YOLDA

Rusya Başbakanı Medvedev, "Kiev yönetimi kendine gelmeli ve kendi halkını öldürmeye son vermeli, aksi halde ülkenin kaderi oldukça üzücü olur, bu savaşın sorumluluğu, Kiev'de suç kararları alanlara aittir” dedi. ABD Başkanı Barack Obama ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, Ukrayna'da 25 Mayıs'ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerini engelleyecek türde artan istikrarsızlık ve karmaşa olması halinde, Rusya'ya yönelik daha geniş çaplı sektörel yaptırımlar yoluna hızlı biçimde gidecekleri uyarısı yaptı. Almanya Başbakanı Merkel Ukrayna'da istikrarın sağlanamaması halinde, Rusya'ya yönelik ek yaptırımların kaçınılamaz olacağını söyledi.

PARASAL GENİŞLEME HEYECANI

Yeni haftanın ilk işlem gününde, Avrupa Komisyonu ekonomik tahminleri yayınlayacak, Japonya ve İngiltere kapalı.. Euro bölgesinde enflasyon yıllık bazda %1'in altında kalmaya devam ettiği için Avrupa Merkez Bankası Perşembe günkü faiz toplantısında parasal genişleme kararı alabilir. Mart UFE rakamları bu konuda net fikir verecek. Tahvil alımının yoğunlaştırılması, euro'nun güç kaybetmesine yol açar. Bu hafta Avrupa'da mart ayı perakende satışlarla nisan ayı hizmet sektör endeksi dikkatle izlenecek. ABD'de kritik veri yok. Türkiye'de nisan ayı enflasyon rakamları ile reel efektif döviz kuru belli olacak. Enflasyonun yüksek çıkacağını herkes biliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir