Piyasalar Carney ve Draghi büyüsünde

Dün ECB ve BOE'den gelen açıklamalar yeni günde de yankılanıyor.

Piyasalar Carney ve Draghi büyüsünde

Avrupa’da dün ilk etapta İngiltere Merkez Bankası arkasından da Avrupa Merkez Bankası faiz kararları takip edildi.

Çiçeği burnunda BOE Başkanı Mark Carney ilk sınavı başarı ile verirken ECB Başkanı Draghi’nin ise FED’den rol çaldığı yorumları dikkat çekti.

ABD piyasalarının kapalı olduğu Perşembe günü gelen açıklamalar piyasaların neşesini arttırırken haftanın son işlem gününde bu açıklamaların etkileri dış basında yoğun olarak yer alıyor. Kimilerine göre 4 Temmuz ABD yerine AB’nin kurtuluş günü haline gelirken kimilerine göre ise Carney ve Draghi evreni salladı.

Beklentilerin üzerine çıkan açıklamalardan farklı yorumlar gelirken genel hatları ile ultra gevşek para politikasının devam edeceği ve ECB tarafında gerekli görülürse faizde daha da aşağı gelinebileceği sinyalleri ikilinin yıldızını parlattı.

 Societe Generale’den Kit Juckes kurlar tarafında daha uzun vadeli öngörüler yapılabileceğine dikkat çekti. Avrupa ve ABD’de arasında ki kur farkı tarafında hareketin yanı sıra İspanya başta olmak üzere tahvil piyasasın sürecin takibinin önemli olduğuna değindi. Juckes bu toplantı ile Draghi’nin kredi yatırımcısının en iyi arkadaşı haline geldiğini söyledi.

M&G Investmet portföy yöneticisi David Lloyd ise dün atılan adımlarında FED’in QE’lerin sınırlandırılması ile piyasalarda yarattığı gerilimi yumuşattığını dile getirirken devreye BoE ve ECB’nin gireceği sinyalini verdiğini dile getirdi.

Carney'nin silahları kuşandığı yönünden haberler yapılırken Bank of Tokyo-Mitsubishi küresel kur yöneticisi  Derek Halpenny, ilerleyen dönemde volatilitenin daha da aratcağı beklentisi dile getirdi.

Açıklamalar ile Avrupa'nın genelinde yükseliş yaşanırken Londra FTSE dün Nisan ayından beri en yüksek seviyeleri görmüş oldu. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir