Piyasalar azaltıma hazır mı?

Azaltı korkusu ile ABD hisse senedi piyasalarının düşüşe geçmesine rağmen bazı uzmanlara göre piyasalar artık aylık 85 milyar dolar tutarındaki varlık alımında azaltıma gidilmesine hazır.

piyasalar azaltima hazir mi?Çarşamba günü, Fed'in varlık alım programında azaltıma başlamaya hazır olduğu korkusu ile ABD hisse senedi piyasaları düştü. Yine de şaşırtıcı bir şekilde, bazı yatırım uzmanları piyasaların sonunda azaltım için hazır olduğunu söylüyorlar.

Pioneer Investments Yatırım Stratejisti Samuel Wardwell ''Finans piyasaları azaltım ile birlikte iyi olacak. Piyasa içindeki yatırımcıları Fed gerginleştiriyor'' diyor.

2013'de Fed Başkanı Ben Bernanke'nin teşvikleri geri çağırmaya yakın durmasıyla birlikte piyasalarda bunun negatif etkisi gözlemlendi. Hisse senedi piyasaları düştü, tahvil faizleri fırladı, iyi haberler kötü habere dönüştü, Fed'in beklenenden erken azaltıma başlaması endişesiyle yatırımcılar pozitif ekonomik verilerin gelmesinden korkmaya başladılar.

Fakat şimdi, azaltım isterisi geçmiş olabilir.

Wardwell, şu anda ekonominin kendi kendine devam eden, kendi kendini güçlendiren bir büyümenin tam ortasında bulunduğunu ve bu konjonktürün azaltım ile birlikte piyasaların raydan çıkmamasını sağlayacağını söylüyor.

Bank of America Merrill Lynch ABD hisse senedi stratejisi müdürü Savita Subramanian da Wardwell ile aynı fikirde. Subramanian'a göre, azaltım ekonomik büyüme, istikrarlı bir şekilde yükselen faiz oranları ve uysal başlı enflasyon ile kombine edildiği zaman, bu hisse senedi piyasalarını yukarıya taşıyacak bir konjonktür meydana çıkaracak ve şu anda normalleşme yolunda ilerleniyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir