Pımco: En fazla tahvili Çin çıkaracak

Rekor miktarda çıkarılan Dim Sum tahvillerinin süresinin dolması ve iç piyasalardaki nakit sıkıntısı finansman gereksinimi doğuruyor.

pimco: en fazla tahvili cin cikaracakTHE LİRA-Pacific Investment Management Co. (PIMCO), 2014'de en fazla tahvilin Çinli şirketler tarafından çıkarılacağını düşünüyor, çünkü rekor miktarda çıkarılan Dim Sum tahvillerinin süresi doldu ve iç piyasalarda nakit sıkıntısı var.

Bloomberg'den derlenen verilere göre, bu sene mevduat sertifikaları hariç offshore yuan hesapları iki kattan fazla artarak 91.1 milyar yuanı (15,1 milyar dolar) aştı. 2004'den beri yuan verilerinin izlendiği Bank of America Merrill Lynch endeksi verilerine göre, Dim Sum tahvillerinin ortalama faizi yüzde 3,95 olarak gerçekleşiyor. Karşılaştırmalı olarak bakıldığında, bu oran onshore için rekor yüksek olan yüzde 6,29'da gerçekleşirken Asya'daki dolar varlıkları için ise yüzde 4,76 olarak gerçekleşiyor.
Pimco Hong-Kong'da Asya kredi araştırma müdürü olan Raja Mukherji ''Bir çok yerel ve Dim Sum tahvilinin süresi doluyor, yani çok sayıda yeniden fonlama ihtiyacı var. Onshore oranları da Çin'e işaret ediyor'' diye konuştu.
Dim Sum tahvil ihracı geçtiğimiz çeyrekte iki yılın en yüksek seviyesine geldi. 
Hong-Kong Başbakanı Li Keiqang'ın kur kontrolünü gevşeten grişimleri hızlandırması ve konvertibilitenin artması ile offshore yuan hafta içinde rekor yüksek seviyeye çıktı.