Petrole 1,5 milyar dolarlık yatırım yolda

2 yıl içinde Türkiye'de petrol ve doğalgaz arama alanında yaklaşık 1,5 milyar dolarlık bir yatırım gerçekleşeceği bildirildi.

petrole 1,5 milyar dolarlik yatirim yolda

İstanbul'da düzenlenen Uluslararası Enerji Konferansı'nda AA muhabirinin sorularını yanıtlayan İncedalcı, 16 Haziran'dan bugüne 16 şirketin 116 yeni sahada ruhsat başvurusunda bulunduğunu belirterek, "Her bir ruhsat başvurusundaki projelerin ortalama maliyetleri düşünüldüğünde, 2 yıl içerisinde Türkiye'de petrol arama faaliyetleri kapsamında yaklaşık 1,5 milyar dolarlık yatırım gerçekleşecektir" dedi.

İncedalcı 16 Haziran'da başlayan ruhsat başvurularının 90 günlük askı süresinin ardından bugün değerlendirmeye alınacağına dikkati çekerek, başvuru yapan firmalar arasında İngiliz Energy Iberica gibi yabancı şirketlerin de bulunduğunu ifade etti.

Ruhsat başvurularının karalardaki ankonvansiyonel kaynaklar için olduğunu vurgulayan İncedalcı, denizlerdeki sahalar için ruhsat başvurularının da başlaması ile uzun vadede 1,5 milyar doların çok üstünde yatırım rakamlarına ulaşılacağının altını çizdi.

- "Shell, Şile açıklarında derin sondaj yapacak"

İncedalcı, ExxonMobil ve Chevron gibi uluslararası enerji şirketlerinin Türkiye'de bulunduğunu hatırlatarak, "dünya devi" Shell'in de Türkiye Petrolleri Anonim
Ortaklığı (TPAO) ile Diyarbakır'da ankonvansiyonel yöntemlerle iki kuyu açtığını ve bu kuyulardan alınan petrol ve gaz numunelerinin umut verici olduğu söyledi.

Shell'in Karadeniz'de TPAO'nın ruhsatlarına sahip olduğu münhasır ekonomik bölgelerde derin deniz sondajı planladığı bilgisini paylaşan İncedalcı, "Shell, bu sondajı 2015'te Şile açıklarında gerçekleştirecek. TPAO ile Shell buralardaki sahalar için farmout (Shell'in sağlayacağı servisler karşılığında ruhsat alanındaki sahalardan hisse alma işlemi) anlaşması imzaladı" diye konuştu.

İncedalcı, Türkiye'deki arama ve üretim faaliyetlerinin artması ile yerli arama ve üretim ekipmanlarının üretiminin de artacağını anlatarak, yerli üretimin teşviki için Petrol İşleri Genel Müdürlüğünün özel çalışmalar gerçekleştirdiğini kaydetti.

Kaynak : AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir